Hiçbir zaman yılmadı

18 Kasım 2020 Çarşamba - 14:25

  • Türk ordusunun, 10 Kasım’da Axvanos Vadisi’ne düzenlediği hava saldırısında şehit düşen HPG Komuta Konseyi Üyesi ve Dersim Saha Komutanı Yılmaz Dersim (İsmail Sürgeç), okul yıllarından başladığı mücadelede, işkence ve cezaevlerini aşarak, şehit iki ağabeyinin izinde yürüdü.

 

HPG Komuta Konseyi Üyesi ve Dersim Saha Komutanı Yılmaz Dersim (İsmail Sürgeç), Türk ordusunun 10 Kasım’da Axvanos (Ahpanos) Vadisi’ne dönük gerçekleştirdiği hava saldırısında şehit düştü. Şehadetini yazılı bir açıklamayla duyuran Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, şehadetinin, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi tarihinin önemli şehadet halkalarından biri olduğunu vurguladı.

Merkezi Karargah Komutanlığı’nın açıklaması şöyle: "Yüksek fedakârlık ve yurtseverlikle dopdolu, bütün mücadele süreçleri boyunca sıra dışı bir cesaret ve yiğitliği sergileyen komutanımızın çok değerli fedakâr ailesine ve tüm Dersim halkına başsağlığı diliyoruz. Dersim dağlarında direnişi büyük bir kararlılık ve kahramanlıkla sürdüren bütün gerilla güçlerinin ve tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun. Adı gibi yılmaz bir devrimci olan bu yiğit komutanımızın bizlere devrettiği zafer bayrağını göklerde dalgalandırarak anısını yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.

Tarihi hesaplaşmanın adı

Kürdistan halkının var olma mücadelesi ve direnişinde önemli bir yeri olan, asi Dersim’in asi çocuğu komutan Yılmaz arkadaşın biz yoldaşları ve silah arkadaşları için hep apayrı bir yeri olmuştur. Bu asi ve yiğit Kürdistan evladının şehadeti, bizler için üzücü olduğu kadar anlam yüklü bir mesajı da içermektedir. Tarih boyunca bir direniş kalesi olarak Kürt ve Alevi kimliğini temsil eden Seyit Rızaların diyarı olan Dersim’de soykırımcı-sömürgeci Türk devletiyle tarihi bir hesaplaşmanın adı olan komutan Yılmaz’ın askerleri ve yoldaşları gereken hesabı sormayı bileceklerdir. ‘Dost düşman herkes bilmeli ki, Dersim’de her bir ağacın altında bir yiğit yatıyor’ diyen Seyit Rıza’nın torunları; Saralar, Baranlar, Atakanlar, Jîndarlar, Çetinler, Zînler ve Yılmazların ardılları, Dersim direniş tarihini zaferle taçlandıracak ve soykırımcı sömürgecilikten mutlaka gereken hesabı soracaktır.

Şehit ağabeylerinin ardından

Seyit Rıza ve yoldaşlarının şehadet yıl dönümlerine dört gün kala şehitler kervanına katılan Yılmaz yoldaş, yaşamının bütün kesitlerini halkı uğruna feda eden cesur, gözü pek ve hiçbir engel tanımayan Apocu fedai bir komutandı. O, değer yargılarına bağlı bir biçimde büyüdüğü aile ortamında daha küçük yaşlarda devrimci yurtsever kültürle yetişen, şehadete ulaşan iki ağabeyinin ardından intikam için yola çıkan bir kahramandı.

Yılmadı, daha fazla bilendi

Daha genç yaşta ve okul çağlarında polisin baskılarına ve işkencesine maruz kalan, iki kez cezaevine girip çıkan ama hiçbir zaman yılmayan, aksine daha fazla bilenerek büyük bir devrimci öfkeyle saflara katılan yiğit bir Dersim evladıydı.

En zor yerleri tercih etti

Kesintisiz bir biçimde gerilla mücadelesinde bulunduğu 27 yıllık pratiği tam bir direniş destanıdır. Dersim dağlarının hayranı olan Yılmaz yoldaş, Dersim’in bütün diyarlarını dolaştı, oralarda mücadele yürüttü. Ancak durdurulamaz bir devrimci coşkuya sahip olan kişiliğiyle sürekli en zor yerleri tercih etti ve oralara gitmeyi hep dayattı. Bu temelde Erzincan, Koçgiri ve Karadeniz açılımlarında yer alarak büyük bir fedakârlık sergiledi.

Özel Kuvvetler’in komutanı

Önder Apo’nun uluslararası komployla esir alındığı yıllarda sürekli fedai eylem yapmayı önererek, Zîlanların takipçisi olmak için büyük bir coşkuyla Özel Kuvvetler örgütlenmesine dahil olmuş ve yıllarca Özel Kuvvetler’de fedailerin komutanlığını yaptı. Dersim Sahası’nda farklı görevleri yürütmüş bulunan değerli komutanımız Yılmaz yoldaş sergilediği cesaret, dürüstlük, fedakârlık, Şehitler ve Önder Apo çizgisindeki kararlı duruşuyla tavizsiz bir militan ve komutan olmayı başardı. Böylesi güzide evlatları ve yiğitleri yetiştiren şehitlerimizin değerli ailesi ve tüm Dersim halkı birer kahramanlık destanı olan şehitlerimizle ve büyük komutan Yılmaz yoldaşla ne kadar gurur duysa yeridir.

Her gerilla bir Yılmaz olacak

Bizler, Yılmaz Dersim gibi kahramanlarla yoldaşlık şansına eriştiğimiz için her zaman gurur duyacak ve kutsal özgürlük davasında onların yolunda kararlıca yürüyerek anılarını yaşatma, hayallerini gerçeğe dönüştürme temelinde iyi birer takipçi ve yoldaş olmayı mutlaka başaracağız. Bilmekteyiz ki, Seyit Rızalardan Saralara, Saralardan Yılmazlara kadar uzanan tüm şehitlerimizin anılarını ancak kutsal Dersim Dağları’nı büyük bir direniş kalesine dönüştürerek yaşatabiliriz. Dersim’de Yılmazlar çoğalacak, Dersim’deki her gerilla bir Yılmaz olacak, Dersim dağları Türk sömürgeci-soykırımcılığına mezar olacaktır! Özgür Önderlik ve Özgür Kürdistan yürüyüşünde komutan Yılmazlar hep yaşayacak, onların fedai ruhu ve seçkin cesaretleri Kürdistan gerillasını zafer gerillasına dönüştürmede temel bir güç kaynağı olarak mücadelemizi daha yüksek başarılara taşıyacaktır.”  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.