İki kurşun sıkıldı, elleri kelepçelendi sonra da dövüldü

30 Eylül 2021 Perşembe - 17:45

.

.

  •  Seyitler Mahallesi’nde GBT kontrolüne karşı çıktığı için polis tarafından vurulan Suat Şahin, yaşam mücadelesi veriyor. Baba Yılmaz Şahin, oğlunun iki kurşunla yaralandıktan sonra, elleri kelepçeli şekilde darp edildiğini söyledi.

Batman’ın Seyitler Mahallesi’nde 28 Eylül günü Genel Bilgi Taraması (GBT) taraması yapan polis üst aramasına karşı çıkan Suat Şahin (21) adlı genç, polis tarafından kurşunlandı. Şahin’i iki kurşun ile yaralayan polis, ellerini arkadan kelepçeleyerek sivil polis aracıyla kentte bulunan özel bir hastaneye götürdü. Olay sabah saatlerinde meydana gelirken, polis öğle saatlerinde aileyi arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Şahin’in hayati tehlikesi devam ederken, olay anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde yerde yatan Şahin’in etrafı polisler ile çevrilirken, sivil araca bindirildiği görülüyor.
Yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Şahin’in babası Yılmaz Şahin, olaya ilişkin MA’dan Fethi Balaman’a konuştu. Oğlunun sağlığına ilişkin bilgi veren Şahin, “Şu anda yoğun bakım ünitesinde, isabet eden kurşun nedeniyle böbreği parçalandığı için alınmış. İç kanama tehlikesi var. Onu görme şansımız oldu. Yoğun bakımda olduğu için camdan bakıştık. Sadece bir kelime kullanabildi. ‘Baba sen misin?’ diye sordu. Yüzünde ve kollarında darbe izleri görünüyordu. Deme ki kurşunlamakla yetinmemişler, darp da edilmiş” dedi.

Hastane kaydı yok
Şahin, şunları anlattı: “Seyitler Mahallesi’nde amcasının evinde kalan oğlumun vurulduğunu saat 11.00 gibi bizi arayan ve ‘Oğlunuz vurulmuş ve şu anda hastanede’ olduğunu söyleyen polisten öğrendim. Vurulduğunu duyduğumuzda hastaneye koştuk. Ancak hastanede böyle bir kaydın olmadığı söylendi. Bizde sağa sola sorduk, öyle öğrendik. Devlet Hastanesi’ne götürmemişler buraya getirip, kaydını da yapmamışlar. Zaten olay sabah 08.00’de olmuş. Bizi 11.00 gibi aradılar. Oğlum polisleri görünce uzaklaşmaya çalışmış ve yanında ipe bağlı köpeği var. Polisler çocuğa yaklaşıyor ve GBT için onu çağırıyorlar, çocuk da korkudan gitmiyor. O esnada polisler çocuğa ateş ediyor. Ateş etmeleri sonucu çocuğu karnından ve bacağından vuruyorlar. Çocuğum vurulduktan sonra yere düşüyor. Sonrasında üstünü arıyorlar. Ters kelepçe ile polis aracına bindiriyorlar. Araçta da dövüyorlar” dedi.

Polisten ‘sekti’ yalanı
Görüştüğü polislerin kendisine “Duvara ateş edilen merminin sekmesi sonucu kurşunun karnına geldiği” bilgisinin verildiğini kaydeden Şahin, “Olay yerinde herhangi bir duvar yok. Çünkü orası boş bir saha. Mademki çocuk aranmıyor ve onlara ateş etmiyor ve karşılıkta vermemesine rağmen neden çocuğuma ateş etmişler?” diye sordu.
 
Görüntüler taplatılmış
Olaya ilişkin herhangi bir gözaltının olmamasına isyan eden baba Yılmaz, “Dün oraya gittim 50 insan, oğlumun direkt hedef aldığını söylediler. Ancak bu insanlardan ifade almak yerine bir kişiye ne diyeceğini ezberletip yazmışlar. O kişi ile görüştüm. ‘Ben Allah’ımdan olmam, kurşun duvardan sekmedi. Tekrardan ifade vereceğim’ dedi. Olaya şahit olan 50 kişi de şahitlik edeceklerini belirtti. Olay anına ilişkin görüntüler vardı. Polis tüm görüntüleri toplamış” diye konuştu.
Olayın peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Şahin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi ve Batman Barosu’na başvurdu.

İHD: Kaygı duyuyoruz
İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, Suat Şahin’e ilişkin ailesiyle beraber dernek binasında açıklama yaptı. İHD Şube Başkanı Devran Yıldız, İHD olarak yaralanan Şahin’in yaşam ve güvenlik hakkı için kaygı duyduklarını kaydederek, “Olayın aydınlatılması için Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın seri, şeffaf ve tarafsız bir soruşturma ile maddi gerçeği ortaya çıkarması ve şüpheli kamu personelleri hakkında da Batman Valiliği tarafından gerekli idari soruşturmanın yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi. Yıldız, Suat Şahin ile görüştükten sonra suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

Polise değil,  gence soruşturma
Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını kaydeden Yıldız, “Ancak devletin kolluğunu koruma mekanizması devreye girmiş ve sadece Suat Şahin isimli vatandaş hakkında görevi yaptırmamak için direnme suçundan soruşturma açılmıştır” dedi.

Mücadele edeceğim
Yıldız’ın ardından kısa bir konuşma yapan baba Yılmaz Şahin ise oğluna ateş edenlerin yargılanması için her alanda mücadele yürüteceklerini söyledi.

BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.