İmge ve fotoğraflarla ‘Özgürlük’

Kültür/Sanat Haberleri —

16 Eylül 2020 Çarşamba - 22:58

“Özgürlüğün Sesi” sergisinde farklı cezaevlerinde kalan 50 tutuklunun “Özgürlük” imgelerine 50 fotoğrafçının hayat verdiği eserler sergileniyor. Ayrıca sergide ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in yıllar önce seslendirdiği şiir dinletiliyor.

KADiR GÜNEY
MA/İSTANBUL

Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf Grubu tarafından hazırlanan “Özgürlüğün Sesi” adlı sergi Karşı Sanat adlı mekanda sergileniyor. Sergide, farklı cezaevlerinde kalan 50 tutuklunun “Özgürlük” imgelerine 50 fotoğrafçının hayat verdiği eserler sergileniyor. Sergi salonunun hemen girişinde sizi “Düşünce, vicdan, umut, adalet, masumiyet içerdeyken biz dışarda mıyız?” yazısı karşılıyor. 
Sergide aynı zamanda ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in yıllar önce seslendirdiği belirtilen Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” şiiri dinletiliyor. 
 
Biz dışarıdayız ama çok mu özgürüz?

Sergide tutukluların “Özgürlük” imgesi göze çarpıyor. Bunlardan dikkati çekenlerden biri ise Kocaeli Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan Rojbin Perişan’ın “Özgürlük” imgesi. Perişan, özgürlüğü, “Bu topraklarda özgürlük, büyülü haşin ve aman bilmez bir sevgidir. Mayınlarla çevrili mülteci bir çocuğun, kağıttan gemilerle çamurlu yağmur sularından, mutlu limanlara varma rüyasıdır özgürlük” diye tanımlıyor. 
Serginin bir parçası olan Redfotoğraf’ın temsilcisi Özcan Yaman serginin oluşumu hakkında bilgi verdi. Yaman, “Özgürlüğün Sesi” sergisinden önce bu alana dair iki sergi daha yaptıklarını söyleyerek, bu projelerin yoğun ilgiyle karşılaştıklarını ve bunun için yeni proje yapma ihtiyacı hissettiklerini belirtti. Cezaevinde olanlara özgürlüklerinden mahrum olmalarından ya da tecrit altında olmaları nedeniyle, “tutuklu” dediklerini ifade eden Yaman, “Biz dışarıdayız ama çok mu özgürüz? Bu projeyle bunun sorgulanmasını istedik” dedi.