İran rejimi Avrupa’da protesto ediliyor

Kadın Haberleri —

28 Eylül 2022 Çarşamba - 21:00

.

.

  • İran’da Jîna Amînî’nin katledilmesiyle başlayan protesto eylemlerine Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar destek vermek için birçok ülkede alanlara çıktı. Pek çok kadın hareketinin de destek verdiği eylemlerde kadınlar saçlarını kesti, ‘Jin jiyan azadî’ sloganları attı.

Bern’de eylem
İsviçre’nin Bern Kantonu’nda Kürt kadınları öncülüğünde düzenlenen eyleme İsviçreli ve İranlı kadınlar da katıldı. Jîna Amînî’nin resimlerinin taşındığı eylemde İranlı ve Kürt kadınlar birer konuşma yaptı. Eyleme katılan bazı kadınlar saçlarını keserken, bazı kadınlarda yanlarında getirdikleri başörtülerini yaktı. 

Almanya’da kadınlar alanlardaydı
Ayın çerçevede Almanya’nın da birçok kentinde eylemler düzenlendi. Aachen’da yaklaşık bin kişinin katılımıyla Jîna Emînî’nin katledilmesi protesto edildi, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da gelişen halk serhildanı selamlandı.
Dresden’de ise halk İran’daki rejim karşıtı eyleme yürüyüş ile destek verdi.


1 Ekim eylemlerine tüm Kürtler davetli

Avrupa'daki Kürdistanlı kurum ve partiler ise ortak bir açıklama yayınladı. Yapılan ortak açıklamada İran ve Rojhilatê Kurdistan’daki direniş selamlandı. Açıklamada1 Ekim'de alanlara çıkacağı duyurularak şöyle denildi: "M.Ö. 612’den Kuzey, Batı, Güney ve Doğu Kürdistan isyanlarına kadar, Kürt halkı binlerce yıldır bu mücadelelerde ağır bedellerle karşı karşıya kaldı, ancak özgürlük davasından hiç vazgeçmedi, zalimlere ve totaliter rejimlere karşı asla boyun eğmedi.
Kürtler katliam, sömürü ve soykırımlara karşı yüzlerce yıl direnerek bugüne kadar yaşamlarını sürdürdüler. Güçlerini ve hayatta kalmalarının nedeni, işgalci devletlerin savaş alanlarında ve zindanlardaki direniş gücüdür.
Doğu Kürdistan’da Jîna Amînî’ye uygulanan vahşete karşı meydana gelen son direniş dalgasında da, yine Kürtler İslam Cumhuriyetinin gerici güçlerine karşı isyanın ve direnişin öncülüğünü yapmaktadır.”