‘Irkçı kuş’ isimleri değiştiriliyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Kuşlar / Foto:AFP

Kuşlar / Foto:AFP

  • Amerika ve Kanada’da yaşayan bazı kuş çeşitlerine verilen tarihi isimler yarattıkları tartışmalar nedeniyle değiştirilecek. Buna göre 80 kuş cinsi yeniden adlandırılacak. Bu kuşlardan bazıları ırkçı geçmişleri ile hatırlanan kişilerin isimlerini taşıyordu. Amerikan Kuş Bilimi Topluluğu, bu değişikliğin kuş izleme hobisi olanlar için daha katılımcı bir ortam oluşturma amacı taşıdığını duyurdu. 

Topluluğun direktörü olan Judith Scarl'a göre, isim koyma toplantılarının 1800’lü yıllarda dışa kapalı yapıldığını ve çoğu zaman da ırkçılık, kadını aşağı gören fikirlerle gölgeleniyordu. Bu kapsamda 19. yüzyılda yaşamış bir doğa bilimci olan Alexander Wilson’un ismi verilen bir bülbül ve çulluk türünün adı değiştirilecek. 

Yine benzer şekilde Amerikan İç Savaşı döneminde ayrılıkçı Konfederasyon Generali John P. McCown’nın ismi verilen bir kuş daha 2020’de yeniden adlandırılmıştı. Topluluk, kuş isimlerinin artık yeni bir komite tarafından gözden geçirilerek kayıt altına alınacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, oluşturulacak komitenin farklı toplum kesimlerinden uzmanları barındıracağı kaydedildi. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.