Kadınlar Alye'nin davasını sahiplendi

Kadın Haberleri —

6 Aralık 2020 Pazar - 16:00

  • Stuttgart'ta sokak ortasında katledilen Afganistanlı Alye Shojaye'nin davası görüldü. 22 Aralık tarihine ertelenen davayı kadınlar sahiplendi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde 19 Haziran 2020’de ayrılmak istediği adamın (52) sokak ortasında bıçaklayarak katlettiği Alye Shojaye’nin (42) davası görüldü. Duruşmayı takip eden Avrupa Kadın Dayanışması (AKD) üyeleri, katile tepki gösterdi. 
AKD adına yapılan açıklamada, Afganistan’dan Almanya’ya gelen mülteci bir kadın olan Alye Shojaye’nin, Stuttgart Nordbahnhof’ta boşanmak istediği eşi tarafından sokak ortasında katledildiği hatırlatılarak, “Biz kadınları pandemi değil, her gün maruz kaldığımız ataerkil şiddet öldürüyor” denildi.
Kadınlar, pandeminin ekonomik krizi derinleştirdiği bahanesiyle sığınma evlerinin kapatıldığı, diğer taraftan ise şirketlerin devlet yardımı ile finanse edildiği vurgulandı. Mahkemelerde kadın katillerine verilen cezaların, vergi kaçakçılarına verilen cezalardan daha az olduğu belirtilen açıklamada, katillerin “iyi hal indirimi” ile adeta ödüllendirildiği ifade edildi. ‘Ataerkil şiddeti kabul etmiyoruz” diyen kadınlar, hunharca katledilen Alye Shojaye davasını sahiplenmeye çağırdı. 
Kadınlar açıklamanın ardından duruşmaya geçti.
Duruşmaya, Alye’nin kızı ve oğlu da katıldı. Sanık hakkında iddianame okundu. Alye’nin katili susma hakkını kullanarak savunma yapmak istemedi. Mahkeme, duruşmayı 22 Aralık’a erteledi.

STUTTGART

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.