Kadınlara çağrı: Kongreye sel olup akmalıyız

Canan Çalağan

Canan Çalağan

  • Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi Canan Çalağan , yaklaşan kongrelerine katılım çağrısı yaparak, "Bu kongre her türlü zulme rağmen 'jin, jiyan, azadî yaşam felsefemizdir' diyen kadınların kongresidir" dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kadın Meclisi Sözcüsü Canan Çalağan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Son dönemlerde artan gözaltı ve baskılara işaret eden Çalağan, bu sabah Kadın Meclisi üyesi Hacer Elçin’nin de aralarında olduğu kadınların gözaltına alındığı bilgisini paylaşarak, “Eşitlik, demokrasi, özgürlük mücadelesi yürüten tüm muhaliflere yönelik bastırma ve sindirme operasyonlarından biriyle daha karşı karşıyayız. Baskı, gözaltı ve tutuklamalarla kadın mücadelemizin engellenemeyeceğini bu vesileyle bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

‘Parti olarak Agrobay işçilerinin yanındayız’

Agrobay Seracılık’ta çalışan ve defalarca darp edilerek gözaltına alınmasına rağmen haklarını aramaktan vazgeçmeyen kadın işçilerin mücadelesini selamlayan Çalağan, “Emeğimizin sömürülmesine izin vermeyeceğiz’ diyen kadın işçilerin kazanacağından şüphemiz yoktur. Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi olarak Agrobay Seracalık’ta direnen kadınların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Geleceği karartmanıza izin vermeyeceğiz

Üç bakanlığın imzaladığı protokolle hayata geçirilen “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi hakkında konuşan Çalağan şöyle devam etti: “Okullarda ‘manevi danışmanlık’ hizmeti adı altında görevlendirilecek olan imam, müezzin ve vaizler aracılığı ile yürütülmesi planlanan bu proje ile demokratik, laik, bilimsel ve anadilinde eğitim gibi en temel toplumsal talepler yok sayılmaktadır. Bizler bulunduğumuz her yerde eğitimde fırsat eşitliğini savunacak, çocukların, gençlerin bugününü ve geleceğini teklik rejimi ile karartmanıza izin vermeyeceğiz.”

KDP’yi protesto edenlere AKP’nin polisi saldırıyor

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) temsilciliğine dönük saldırıya ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Çalağan, “Bir yandan paramiliter karanlık güçler tarafından katliamlar gerçekleştirilirken, diğer yandan KDP eliyle Kürt halkına yönelik saldırılar artıyor. Kürt halkının ve Kürt kadınlarının kazanımlarına, değerlerine saldıranlarla işbirliği yaparak, kendi çıkarlarını halkının çıkarlarının önüne koyarak yürütülen hiçbir politika bugüne kadar başarılı olmamıştır. Yıllardır her türlü zulme karşı onurlu barış mücadelesinden vazgeçmeyen annelerin sesine kulak tıkamaktır. AKP-MHP iktidarının Kürt ve kadın düşmanlığı üzerinden yürüttüğü kirli savaş politikalarını onaylamaktır. Bakın Güney’de KDP kendi halkına saldırıyor, bu saldırıyı protesto edenler burada AKP-MHP iktidarının kolluğunun şiddeti ile karşı karşıya kalıyor” ifadelerine yer verdi.

Kadınlara çağrı

Son olarak Yeşil Sol Parti’nin 15 Ekim’de Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapacağı kongreye katılım çağrısı yapan Çalağan, “Gelin hep birlikte kongre salonumuzu kadın sesinin, isyanının birleştiği yere çevirelim. Partimizin etrafında kenetlenerek kadın özgürlük mücadelemizi ve örgütlülüğümüzü büyütelim. ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganımızı kongre salonunun dışına taşıyarak bir kez daha tüm kadınlara ulaştıralım. Erkek egemen iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı kongremizi sahiplenelim. Tüm kadınları 15 Ekim’de Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştireceğimiz büyük kongremize sel olup akmaya davet ediyorum” dedi. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.