Karanlığı çiçeklerle aydınlattı

Kadın Haberleri —

Ruken Kılınç

Ruken Kılınç

  • KHK ile ihraç edildikten sonra benzer hikayeleri yaşayan kadınlarla çiçekçi dükkânı açan Ruken Kılınç, “Üretimden başka bir iş yapamazdık. Belki bu karanlık, kirli dünyayı güzel bir iş yaparak motive ederiz” dedi.

HAVAR DERYA/WAN

Direniş ve dayanışmanın gücünü göz önüne seren kadınlar, baskı ve engellere rağmen üretmeye devam ediyor. Bu direnişçi kadınlardan biri de Ruken Kılınç. Kılınç Adıyamanlı Alevi Kürtlerden. 2013’te Urfa’da Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde göreve başladı ancak 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. İhraç edildikten sonra kendisi gibi ihraç olan arkadaşlarıyla beraber Urfa’da bir çiçekçi dükkânı açarak, ayakta kalmaya ve mücadeleye devam etti. Şu anda Wan’da yaşayan Kılınç yeniden açtığı çiçekçi dükkanıyla umudunu ve üretkenliğini koruyor.

Dört kardeş ihraç edildi

İhraç olmasında Kürt, Alevi ve kadın kimliğinin, tercihlerinin ve sistemin buna karşı aldığı tutumun etkili olduğunu söyleyen Kılınç, bu süreci şöyle anlattı: “Bana yüksek disiplinde görevden ihraç istemiyle dava açılmıştı. Cizre ablukası döneminde bodrumlara sağlık hizmeti sunmak için giden bir ambulans ekibinde yer alıyordum. Sonrasında Şırnak, Urfa ve Mardin savcılıkları tarafından soruşturma açıldı ve 675 sayılı KHK ile ihraç edildim. Dört kardeş ihraç olduk. Tabii düşmanlık burada bitmedi; peş peşe gelen uyduruk soruşturmalar her birimizi bir yere dağıttı. İki abim siyasi nedenlerden dolayı mülteci oldu, ben ve diğer abim ise ülkede kalarak yaşamın bir tarafından tutunmaya çalışıyoruz.”