Karayılan’a Türk karartması

Dosya Haberleri —

3 Haziran 2022 Cuma - 21:00

Karayılan

Karayılan

  • Karayılan'ın yeğeni Ali Karayılan, Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Kürt Elif mezrasında Atmani aşireti olarak bilindiklerini anlatarak, "Aşiretin 13 boyundan Kawon diye anılan boydanız. Aile büyüğümüz Mullo Mehmet Karayılan’dır” diye konuştu. 
  • Karayılan Kürt Elif diye bilinen mezranın çocuğudur. Halen böyle anılır ama Dumankaya ve Kırkpınar yapmışlar sonradan adını. Karayılan için aşiretimizin kadınları ağıtlar yakmış. Ancak yazıya dökünce Türkçeleştirilmiş. Ağıtta 'Karayılan Kürt çocuğu. Vurun Kürt uşağı, namus günüdür' sözlerini 'Vurun Türk uşağı namus günüdür' diye değiştirmişler.

YILMAZ KAYA/AMED

Fransızların Antep işgali sırasında 1920'lerde Fransızlara karşı savaşan ve “Karayılan” olarak bilinen Mullo Mehmet resmi kaynaklarda pek anılmaz. Karayılan'ın yeğeni Ali Karayılan,  “Karayılan Kürt olduğu için Antep'in Fransız işgalinden kurtarılması yıl dönümlerinde yapılan törenlerde adından söz edilmez” dedi.

Antep'in Fransız işgaline karşı, kardeşi, yeğenleri ve adamları ile birlikte savaşan, 24 Mayıs 1920 tarihinde Sarımsaktepe'yi ele geçirmeye çalışırken Fransız askerlerinin kurşunu ile yaşamını yitiren Mullo Mehmet Karayılan hakkında şarkılar, şiirler yazılırken hep Türk olduğundan bahsedilir. Bu tarihi çarpıtmaya karşı çıkan Karayılan'ın yeğeni Ali Karayılan, Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Kürt Elif mezrasında Atmani aşireti olarak bilindiklerini anlatarak, "Aşiretin 13 boyundan Kawon diye anılan boydanız. Aile büyüğümüz Mullo Mehmet Karayılan’dır. Yarı göçer olan ve kıl çadırlarda yaşamını sürdüren bir aşirete mensubuz" dedi. 

Fransız işgaline karşı savaştı

Karayılan'ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı savaştığını, Osmanlı’nın yenilmesiyle birlikte askerlerin terhis edildiğini ve köyüne döndüğünü belirten yeğen Karayılan, "Fransızlar, Maraş ve Antep'e girdikten sonra bölgede olan Kılıç Ali Paşa Karayılan'dan yardım ister. Karayılan da kardeşi, yeğenleri ve adamları ile birlikte işgale karşı savaşır” diyerek o döneme dair şunları aktardı: “1919 kışında, Pazarcık yol güzergahında bulunan Karabıyıklı köyünde karargah kuran Fransızlara saldırırlar. Karargahta Fransız ve Tunuslu yaklaşık 350 asker vardır. Sadece 50 asker kurtulur. Karayılan bunları köyüne getirir ve kurduğu çadırlarda ağırlar. 

Ali Karayılan

19 yakın akrabasıyla yaşamını yitirdi

Kuvâ-yi Milliyecilerin Fransa ile yaptığı anlaşma sonucunda, Fransız ve Tunuslu askerler Pazarcık’ta teslim edilir. Bu baskından sonra Karayılan, ailesi, kardeşleri, yeğenleri ve adamları ile birlikte Antep'in şu anda da ‘Kürt Tepe’ diye anılan semtine yerleşir. Antep'te, Fransızlara karşı direnişi organize eder. Nizip Yolu ve Kilisi Yolu bölgesinde 8-10 kez Fransızlarla çatışmaya girer. 

Şehir içi savaşlarından sonra şu anda Karayılan Mahallesi denilen, o zaman ise Sarımsaktepe diye anılan yerde 19 yakın akrabası ile birlikte Fransızlarla girdiği çatışmada 24 Mayıs 1920 yılında yaşamını yitirir. Tek mermi, kalbine isabet eder. Cenazesi Şeyh Fethullah Camisi’nin bahçesine defnedilir. Henüz 32 yaşındadır ve ardında tek çocuğu olan 1 yaşındaki Selvi'yi bırakır.”

Kürt kimliği görmezden geliniyor

Amcası Karayılan'ın Kürt kimliğinin görmezden gelindiğini ifade eden Ali Karayılan "Antep işgali sırasında yaşananlar çok gerçekçi yazılmamıştır. 19 yakını ile birlikte çatışmada yaşamını yitiren Karayılan'ın şahsiyeti zaman içerisinde gereken kabulü ve ilgiyi görmemiştir. Antep'te sembolik olarak direnme denildiğinde 3 kişi akla gelir. Birincisi, Şahin Bey; ikincisi 12 yaşında yaşamını yitiren ve Şehit Kamil diye bilinen Mehmet Kamil ve üçüncüsü Kürt olan Mullo Mehmet Karayılan'dır" şeklinde konuştu.