Karayılan: Düşmanı yeneceğiz

1 Haziran 2021 Salı - 18:52

  • PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Türk ordusunun bütün imkanlarına 36 gündür hala giremediği alanlar olduğunu belirterek, gerillanın yeni savaş tarzıyla büyük bir deriş sergilediğini söyledi. Karayılan, ”37 yıldır bu düşmana karşı savaşıyoruz. Kendimize güveniyoruz. Savaşacağız ve düşmanı yeneceğiz. Kararlılığımız budur” dedi.

 

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Dengê Welat radyosunun özel programına katılarak soruları cevapladı.

Uluslararası Komplo’yla Kürdistan’da soykırım siyasetinin hakim kılınmak istenmesine karşı 1 Haziran 2004 Devrimci Hamlesi’ni geliştirdiklerini hatırlatan Karayılan, ”1 Haziran Atılımı’nın amacı komployu boşa çıkartmak ve Kürt sorununu çözmektir. Devleti masaya gelmeye mecbur kılmak, bu şekilde Kürt sorununun çözümünü geliştirmek ve Türkiye’yi demokratik bir ülkeye kavuşturmaktır. Yani genel olarak amacı Demokratik Kurtuluş’tur” dedi. Şimdiye kadar uluslararası güçler tarafından Kürt Özgürlük Hareketi’ne dönük üç sefer Uluslararası Komplo biçiminde müdahale yapıldığını kaydeden Karayılan, ”1992-93, 1998-99 ve 2015-16. Türk ordusunun bize karşı başarılı olması için teknolojik açıdan donatarak ve Türk devletinin saldırılarına siyasi ve askeri destek vererek gerçekleştirdiler. Türk devleti de bu sefer sadece PKK’yi tasfiye etme değil, Kürt halkının bütün parçalardaki tüm kazanımlarını tasfiye etmek için yeni bir konsepti esas alıyor. Son 6 yıldır biz bu konsept temelinde bir savaş halindeyiz. Şimdiye kadar başarabilmiş değiller” şeklinde konuştu.

96 yıldır devlet terörü uyguluyor

Türk devletinin, 96 yıldır Kürdistan’da devlet terörü uyguladığını, Kürt halkının da bu devlet terörüne karşı kendisini, varlığını, haklarını savunduğunu vurgulayan Karayılan, ”Bugün hangi ülke Kürdistan gibi işgal edilse, oranın halkı da direnir. Devletin terörüne karşı direnmemize rağmen bize ‘terörist’ diyorlar. Çok haksız bir şekilde bu hegemonik devletler de çıkarları uğruna bizi terör listesine koymuşlar” dedi.

İşgal planını tam uygulayamıyor

Türk devletinin, Güney Kürdistan’ın Avaşîn, Zap ve Metîna bölgelerine yönelik saldırılarının da bu konseptin devamı olduğunu kaydeden Karayılan, şunları söyledi: ”Aynı konsept çerçevesinde, tamamı olmasa da Xakurkê’nin birçok bölgesini işgal ettiler, askeri üsler kurdular. Yine Heftanîn’i işgal ettiler. Yani Güney Kürdistan’ı adım adım işgal etmek istiyorlar. Şimdi ilk kez Türk devleti böylesi geniş bir alanda tank, top, savaş uçağı, keşif uçağı ve helikopter gibi her çeşit silahı kullanıyor. Buna karşı Kürdistan Özgürlük Gerillası ise yeni taktiklerle savaşıyor. Bu durum, Türk devletini şaşkına uğratmış ve tıkatmıştır. Bundan dolayı işgal planlarını tam olarak uygulayamıyorlar. Bazı yerleri işgal etmişler ama oralarda da hakimiyetlerini kuramıyorlar. Bu, çok çok önemli ve dikkat çeken bir şey. Yani çağın bütün tekniğini elinde bulundurduğunu söyleyen ve ‘nereye gitsem alırım’ diyen bir devlet, şimdi tıkanmış durumdadır.

Çok kapalı bir savaş yürütüyor

Türk devleti, bu savaş hakkında hiçbir şey yayınlamıyor, her şeyin üzerini örtüyor; halkıyla bile hiçbir şey paylaşmadığı gibi, askerlerine bile söylemiyor. Örneğin bir yerde askerler ölüyor; o askerlerin hepsini alıp helikopterlerle götürüyor; sonra onların yerine yenisini getiriyor ama o yeni gelenler, kendilerinden öncekilerin orada öldüğünü bilmiyor. Türk devleti bu şekilde çok kapalı bir savaş yürütüyor. Bu savaşta birçok kayıpları vardır; bunlar bilançoda ilan edilmiştir. Bir tıkanma yaşamaktadırlar.

36 gün geçti hala alamadılar

Mesela şu an 36. gündür; hala bazı yerleri alabilmiş değil. Zendûra, Mervanus ve Avaşîn’in daha birçok yerinde 36 gündür çabalıyor ama alamıyor. Tabi bu savaş tarihinde yeni bir durumu ifade ediyor. Kürdistan Özgürlük Gerillası, Önder Apo’nun ideolojisi, zihniyeti ve felsefesi ile kazandığı irade, kendisinde yarattığı cesaret, geliştirdiği fedai ruh, en önemlisi de insanda geliştirdiği yetenek ve geliştirdiği yeni gerilla tarzı ile çağın tekniğini boşa çıkarıyor. Aralarında Arap ve Türk Apocuların da olduğu Kürdistanlı genç kızların ve erkeklerin gösterdiği ruh, cesaret ve yaratıcılık, yalnızca saygı duyulacak bir şeydir ve çok değerlidir.

Gerillanın yeni savaş tarzı

Günümüz savaşında gerilla, arazinin genişliğini ve derinliğini, uzman tim savaş tarzıyla yaratıcı ve ustaca kullanıyor. Arazinin genişliğine ve derinliğine koordineli tim savaşıyla kullanılması, yeni bir savaş tarzını ifade ediyor. Bu anlamda gerilla yeni bir döneme girdi.

Bunun yanı sıra gerilla yer altını da kullanıyor. Yani tünel savaşını da uyguluyor. Bu da tabi gerilla açısından yeni bir şey. Gerilla bu şekilde uyguladığı yeni yöntemlerle düşmanın tekniğini etkisizleştiriyor ve boşa çıkartıyor. Bu savaşın ikinci yanı da budur.

Kürdistan Özgürlük Gerillası, karadan ve yer altından yürüttüğü savaşın yanı sıra havadan da savaşıyor. Şimdi Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri bir rol oynuyor. Düşman, bu güçler üzerine çok tartışıyor. Belki halkımız da merak ediyordur. Hava güçlerimizin kullandığı malzemeleri büyük oranda kendimiz yapıyoruz.

Gerillanın direnişi yalnızca Avaşîn, Zap ve Metîna’da yoktur; Heftanîn, Xakurkê, Botan, Dersim, Mardin, Amed, Serhat’ta da vardır.

Gaflet içindeler

Türk devleti Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırısı başlattığında biz yurtsever güçlerin destek sunmasını bekliyorduk. Pêşmergeye dönük çağrılar da yapıldı, çünkü düşman Kürdistan topraklarını işgal ediyor ve bunu yeni bir konsept temelinde yapıyor. Nereyi işgal ederse, hiç çıkmayacak şekilde oraya yerleşiyor. Yollar yapıyor, üsler kuruyor. Örneğin şu anda Şemzînan’dan Mamreşo’ya yol götürüyorlar. Mesela hiçbir güç, hiçbir devlet topraklarının başka bir güç tarafından bu şekilde kalıcı işgal edilmesine sessiz kalmaz, karşı çıkar. Acayip bir şekilde sessizlik var. Ne Irak devleti tarafında ne de Federe Hükümet tarafında gözle görülür bir tepki yok. Bu bir gaflettir. Bir grup gerilla bir dağda 30 gün boyunca bir orduyu durduruyor ama  ‘onlar orada ne arıyor; savaşlarını Türkiye’ye götürsünler’ diyorlar. Türkiye’de zaten savaş var ama Türk devletine ‘Topraklarımızı işgal etmiş, yol yapıyor’ diyemiyorlar. Türk devletini tanımak isteyenler Efrîn’e baksın.

Bu düşmanı yeneceğiz

Bu vatanın evlatları olarak ülkemizi savunuyoruz. Kendimize güveniyoruz ve direneceğiz. Savaşacağız ve düşmanı yeneceğiz. Kararlılığımız budur. 37 yıldır bu düşmana karşı savaşıyoruz. Zayıflıklarından kaynaklı bu savaşı böyle yürüttüklerini de biliyoruz. Onlar da savaş olmazsa yenileceklerini biliyorlar. Onlar bu krizden çıkamazlar. Çıkmanın tek bir yolu vardır; o da Kürt ve Kürdistan’ın gerçekliğini kabul etmek ve Önder Apo’ya başvurmaktır. Başka yol yoktur. Yani bu devlet, bunu yapmamak ve bizi tasfiye etmek için bütün varlığını harcadı ama şimdiye kadar başaramadı. Bu saldırılarıyla da şu ana kadar başarılı olamadı ve sonuç olarak yenilecektir.”  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.