Katalonya-Rojava ilişkileri resmileşiyor

8 Kasım 2021 Pazartesi - 20:05

Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras

Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras

  • Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras, Katalonya Parlamentosu’nda Özerk Yönetim’in tanınmasıyla artık ilişkilerin kurumsal ve resmi aşamaya geçeceğini söyledi.
  • Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni resmi olarak tanıyan Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras, "Onlara verdiğimiz sözleri tutmak, projelerini desteklemek istiyoruz" dedi. 

Katalonya Parlamentosu, 20 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni oy çokluğu ile resmen tanıdı. Katalonya Parlamentosu, Özerk Yönetimi’ni resmi olarak tanıyan ilk parlamento oldu. Katalonya Parlamentosu’nun Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin statüsünü tanıması bölgede de olumlu karşılandı. Özerk Yönetim’in uluslararası alanda da tanınması için uzun süredir diploması çalışmaları yürüten siyasetçiler, statünün tanınmasıyla Suriye sorunun çözümüne de büyük katkı sağlayacağını belirtiyor. Hawar Haber Ajansı’na (AHNA) konuşan Katalonya Parlamentosu Meclis Başkanı Laura Borras, Katalonya halkının Kürt halkını desteklediğini söyledi. 

Özerk Yönetim’in tanınmasının Katalonya Parlamentosu'nun çoğunlukla onayladığı ve başardığı önemli bir adım olduğunu dile getiren Borras, Katalan örgütleri, Suriye'deki savaş sırasında yerinde edilmiş insanlara da destek verdiğini söyledi. Borras, “20 Ekim'de son genel kurul toplantısında yapılan oylama ile Özerk Yönetim’in tanınması, üyelerinin yıllarca süren çalışmaları ve Katalonya’daki örgütlü sivil toplumunun Kürt davasını destekleme önerisi sayesinde gerçekleşti” diye konuştu. 

Demokrasi ilkeleri üzerine inşa

Katalonya örgütleri ve bu girişimin uygulanmasından sorumlu bazı parlamenterlerin Kürt yönetimini doğrudan tanıdıklarını ifade eden Borras, Özerk Yönetim’in kadın önderlere, toplumsal ekolojiye ve yerel yönetimlere dayanmasının çok önemli olduğun söyledi. Borras, “Katalonya'da geleceğini demokrasi ilkeleri üzerine inşa etmek isteyen halklara, her zaman yakın olduğumuzu hissettik. Bu yüzden Kürtler kardeş bir halktır” dedi.

Kurumsal ve resmi aşama

Katalonya'daki örgütlü yapılar ile genel yönetim ve Rojava arasında sıkı bir ilişkinin daha önce de var olduğunu hatırlatan Borras, şunları vurguladı: “Katalonya Parlamentosu’nda Özerk Yönetim’in tanınmasıyla artık bu ilişkiler daha iyi bir duruma geçilecek. Bu ilişki tanıma kararından sonra kurumsal ve resmi aşamaya geçecektir.”

Bir dönüm noktası olur

Borras, Kürt ve Katalan halkı arasında var olan güçlü bağın sonucunda bu kararın alındığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Umarım tanınma kararı bir dönüm noktası olur ve ilişkileri büyük ölçüde güçlendirir. Diğer ülkelerin de Özerk Yönetimi tanımasını umut ediyoruz. Halkları tanımak, demokrasi ilkelerinin ve kendi kaderini tayin hakkının temelini oluşturan siyasi bir görevdir.” 

Kabul ederek aktifleştiriyoruz

Katalonya Parlamentosu’nun sadece Katalonya'nın haklarını değil tüm halkları desteklemesi gerektiğini düşündüğünü belirten Borras, şunları dile getirdi: “Meclis başkanı olarak bu adımı atmış olmaktan gurur duyuyorum. Dolayısıyla sadece dünyadaki hak kavramını uygulamıyoruz, aynı zamanda yeni bir yönetimin siyasi varlığını kabul ederek onu aktifleştiriyoruz. Bu da Kürdistan halkının özgürlükleri için verdiği mücadeleyi de kanıtlıyor. Parlamentomuz Özerk Yönetimi tanımasıyla Rojavalılar yalnız olmadıklarının farkına varsın. DAİŞ'e karşı mücadelede, Rojava’nın her yerinde öncülük rolünü oynadılar. Onlar sözlerini tuttu. Onlara verdiğimiz sözleri tutmak, demokrasi ve ezilen halklarla ilgili projelerini desteklemek istiyoruz. Mesajımız bir umut, tanınma ve dayanışma mesajıdır. Özerk Yönetim ile Katalonya Hükümeti arasında ortak projeler gerçekleştirmek istiyoruz.”  QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.