Klamlar ilaç oldu

Kültür/Sanat Haberleri —

14 Şubat 2021 Pazar - 20:31

  • Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Çavuşlu (Ernabat) köyünde yaşayan 66 yaşındaki Feyzi Vural, 30 yaşından sonra yakalandığı Glokom Hastalığı (Göz tansiyonu) nedeniyle görme yetisini kaybetti. 

ZEYNEP DURGUT

MA/ŞIRNAK

 

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Çavuşlu (Ernabat) köyünde yaşayan 66 yaşındaki Feyzi Vural, 30 yaşından sonra yakalandığı Glokom Hastalığı (Göz tansiyonu) nedeniyle görme yetisini kaybetti. Hastalığı genetik olan Vural, kedisinden önce ailede 4 kişide görülen hastalığın şimdi de çocuk ve torunlarında görüldüğünü söyledi. 

Yaşadıklarına rağmen umudunu yitirmeyen ve 30 yaşında dengbêjlik yapmaya başlayan Vural'ın dünyasını ise söylediği klamlar aydınlatıyor.

Eşi ve çocuklarının yardımıyla yaşamını sürdüren Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşim ve çocuklarım bana bakıyor. Gözlerimi kaybetmeden önce de klam dinlemeyi ve söylemeyi severdim. Ama gözlerimi kaybettikten sonra evde bir tutsak gibiydim. Çünkü birilerinin yardımı olmadan çıkamıyor ve gezemiyordum. Bir divanda oturamıyor ve Cizre’yi göremiyordum. Ne yapacağımı bilmiyordum. Aydınlığı göremediğim için kahroluyordum. Daha sonra klam söylemeye başladım ve acımı bu şekilde dile getiriyorum. Klam söylemek benim bu karanlık dünyama aydınlık, ışık oluyor. Bu da bana ilaç gibi geliyor.” 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.