Kobanê'de kadın katilini halk yargıladı 

Kadın Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 18:30

  • Kobanê'de Hûda El-Elî ve çocuğunu işkenceyle katleden Hisên Ebdo Ebas, yargılandığı halk platformu tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

NAZIM DAŞTAN 
MA/KOBANÊ

Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kobanê Kantonu'nda Hûda El-Elî(27) ve çocuğunu 22 Şubat 2020 tarihinde işkence ederek öldüren Hisên Ebdo Ebas (53)  kurulan halk platformu tarafından yargılandı. Elî ve çocuğunu recm eden fail Ebas, olayın ardından Kobanê'deki asayiş güçlerine teslim olmuştu. O tarihten bu yana süren mahkemede ise failin halkın karşısına çıkarılarak yargılanması talebi çıkmıştı. Ebas hakkında verilecek ceza için Baqi Xidio Kültür Merkezi Salonu'nda halk platformu kuruldu. Kobanê'de ilk kez gerçekleştirilen platformda, halk Ebas hakkında müebbet hapis cezası kararı verdi.
Fırat Adalet Meclisi Yönetimi tarafından kurulan platforma, Kobanê Özerk yönetimi, Kongreya Star, Sara Kadın Örgütü, Mala Jin gibi kurum ve örgütlerin yanı sıra katledilen Elî ve katleden Ebas'ın aileleri ile Kobanê halkı katıldı. Platformun divanında 1'i kadın olmak üzere 3 kişiden oluşan mahkeme heyeti yer alırken, iddia makamı ise 3 kişilik bir heyetten oluşturuldu. Saygı duruşu ile başlayan platformda, fail Ebas halk karşısına çıkarıldı. 
 
Planlı cinayet
Ardından mahkeme heyeti platformun amacını anlattıktan sonra iddia makamı katliamın nasıl gerçekleştiğini ve katliama dair bilgileri halka sundu. DAİŞ'in Kobanê'ye saldırdığı dönemde kadın ve çocuğunun Danimarka'ya gittiği, Ebas'ın Elî'yi Danimarka'dan tekrar Kobanê'ye katletmek için getirdiği de aktarıldı. Katliamın planlı ve kasten olduğunu tüm detayları ile anlatan iddia makamı, katliamdan sonra çekilen fotoğrafları da platform üyelerine sundu. 
Daha sonra failin avukatı Mehmet Nuri Berkel'e söz verildi. Berkel'in savunması sırasında halktan tepkiler geldi. Ardından konuşan mahkeme heyeti ise, kendi görüşlerini aktararak, kanunlara göre 3 seneden ömür boyu hapis cezasına kadar ceza verme haklarının olduğunu belirtti. Heyet; daha sonra platform üyeleri ve halkın katliama ilişkin sorularını aldı.
 
Halk oyladı
Soru cevap kısmından sonra, fail Ebas da konuştu. Ardından mahkeme heyeti halka ve platform üyelerine ne kadar ceza verilmesi gerektiğini sordu. 10, 15, 18 yıl ve müebbet hapis cezalarının verilmesi talep edildi. Yapılan oylamada ise en çok müebbet cezasının verilmesi istendi. Oylama sonucu 10 yıl için 10, 15 yıl için 13, 18 yıl için 3, müebbet için de 42 kişi elini kaldırdı. 
Yapılan yargılamada Ebas halk tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Ebas'ın geriye kalan iki kızı için de 30 milyon Suriye lirası verilmesine de hükmedildi.
 
 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.