Korona aşıları DNA’yı etkilemiyor

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

20 Ocak 2021 Çarşamba - 23:00

  • Maalesef mRNA DNA ile karıştırılarak aşıya karşı antipropaganda malzemesi olarak kullanılmaktadır. DNA tüm organizmaların gerekli genetik talimatlarını taşıyan maddedir. Aşı kesinlikle bu yapıya, yani DNA’ya etki etmemektedir. 

Birçok Avrupa ülkesinde kullanılan Korona aşıları – hem BioNTech-Pfizer ortaklığında hem de Moderna tarafından geliştirilenler – mRNA teknolojisiyle geliştirildi. Bu teknoloji ile geliştirilen aşılar Koronavirüsünün genetik yapısından mRNA olarak adlandırılan parçaları içermektedir. Bunları kurye parçaları olarak da tanımlamak mümkündür. Bu parçalar aşı kapsamında insanlara verilmektedir. Hücrelere giren parçalar burada protein (organik bileşiklerdir) üretimine yol açmaktadır. Bu proteinler bağışıklık sistemine etki etmektedir. Bağışıklık sistemi Koronavirüsüne karşı antikorlar üretmeye başlamaktadır. Bu antikorlar virüsün bulaşması durumunda virüsü etkisiz hale getirecektir. mRNA parçalarının hücrelere girebilmesi için etrafı yağ maddeleri ile çevrilidir. Bu yağ maddelerinin insan hücrelerine ve vücuda zararı yoktur. mRNA parçaları tüm hücrelere değil sınırlı sayıda hücreye girmektedir. Bu hücreler kas ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

Maalesef mRNA DNA ile karıştırılarak aşıya karşı antipropaganda malzemesi olarak kullanılmaktadır. DNA tüm organizmaların gerekli genetik talimatlarını taşıyan maddedir. Aşı kesinlikle bu yapıya, yani DNA’ya etki etmemektedir.

mRNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların en önemli avantajlarından bir tanesi kısa zamanda (birkaç hafta içinde) çok sayıda aşının üretilebilmesidir. Almanya’da BioNTech-Pfizer şirketi tarafından üretilen aşılar şimdiye kadar sırf Mainz’da üretiliyordu. Ancak 15 Ocak’ta gerekli izinlerin alınması ile birlikte Marburg’ta da aşı üretimine yakın zamanda başlanacak.

BioNTech-Pfizer ve Moderna aşıları arasındaki en önemli fark, Moderna aşısının 30 güne kadar normal bir buzdolabında saklanabiliniyor olması. BioNTech-Pfizer aşısının ise eksi 70 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor. BioNTech-Pfizer aşısı 21 gün arayla, Moderna şirketi tarafından üretilen aşı ıse 28 gün arayla toplam iki defa insana verilmektedir.

Yazımın yanılandığı gün ilk aşımı almış olacağım.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.