Küçük Salon perde kapatıyor!

Kültür/Sanat Haberleri —

18 Ekim 2020 Pazar - 14:22

  • Perdelerini karartacak olan salonlardan biri de Kadıköy’de bulunan ve 6 yıldır sanat üreten butik tiyatro sahnesi Küçük Salon. Salon, 8 aydır ödeyemedikleri kiraları nedeniyle kapatma kararı aldı.

Salgın nedeniyle faaliyetleri durdurulan özel tiyatrolar, yaklaşık 6 ay boyunca kapalı kaldı. Bu zaman diliminde yaşandıkları sorunlara dikkati çekmek için çeşitli eylem ve etkinliklerle seslerini duyuran özel tiyatro ve tiyatro emekçileri, sorunların giderilmesi için Türk Kültür Bakanlığı’na 7 başlıkta taleplerini iletti. Ancak bakanlık tarafından sorunun çözümüne dair herhangi bir adım atılmazken, “normalleşme” dönemiyle birlikte kapanan tiyatroların yüzde 60 kapasiteyle açılmasını kararlaştırdı. Alınan bu karar tiyatro ve emekçilerinin sorunlarına çözüm getirmedi. Vergi, sigorta, elektrik, su, kira ve tiyatro emekçilerinin emeklerinin karşılığını veremeyen tiyatro salonları, perde kapatıyor. 
Perdelerini karartacak olan salonlardan biri de Kadıköy’de bulunan ve 6 yıldır sanat üreten butik tiyatro sahnesi Küçük Salon. Salon, 8 aydır ödeyemedikleri kiraları nedeniyle kapatma kararı aldı. Salon, sosyal medya üzerinden 10-24 Ekim arasında Frida, Köpek Kalbi ve Angina Pektoris oyunlarıyla sahneye veda edeceklerini duyurdu.
Salonun işletmecilerinden Emre Tandoğan, devletin tiyatroyu hiçleştirdiğini belirtti ve ekledi: ''Devlet genel olarak tiyatroyu hiçleştirmek istiyor. Devletin işine gelen tiyatroların var olması gerekiyor! Biz onların işine gelmiyoruz.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.