Kürt kostümleri koruma altında

Kadın Haberleri —

Duygu Özkaya Demir

Duygu Özkaya Demir

  • Hamburg Cooultur Sanat Atölyesi’nde folklor eğitmenliği yapan Duygu Özkaya Demir, kaybolmaya yüz tutmuş Kürt ulusal kıyafetlerini topluyor. Demir, “Bu çalışmayla kültürümüze sahip çıkmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyoruz” dedi.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Hamburg'da yaşayan ve uzun süredir folklor eğitmenliği yapan Dêrsimli Duygu Özkaya Demir, Kurdistan’ın dört bir yanından Kürt kültürüne ait kostümleri topluyor. Hamburg Cooultur Sanat Atölyesi’nde, çocuk ve gençlere yönelik kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyen Duygu Özkaya Demir, Kürt kültürünün gelecek kuşaklara aktarılıp yaşatılmasını hedefliyor. Kendisine tahsis edilen odayı kostümlerle donatan Demir, Kürt ulusal kıyafetlerini toplama ve arşivleme çalışmalarını anlattı.

 

 

‘Büyülendim’

Duygu Özkaya Demir, 2004’te başladığı folklor çalışmaları süresince farklı yörelere ait kıyafetleri de tanıma imkânı buluyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde çok sayıda halk oyunu yarışmasına katılarak grubu Koma Sîpan Amara ile ödüller aldığını söyleyen Demir’in elbiselere ilgisi de bu süreçte ortaya çıkıyor.

“Büyük bir mutlulukla giydiğim bu elbiselerin renkleri ve çeşitliliği beni adeta büyüledi. Folklor yarışmalarında giydiğimiz bu elbiselerin çoğunun artık giyilmediğini duyunca bu kıyafetleri toplama, koruma fikri oluştu. Aslında bu fikrin sahibi değerli folklor hocamız ve Kürt kostümlerinin tanınmasında uzman Piro Gali. Piro Gali, ‘Neden kostümlerimizi koruma altına almıyoruz? Neden aynılarını burada da yapmıyoruz?’ deyince bu işi profesyonel anlamda yapmak için kolları sıvadık. Mamoste Piro Hamburg'a taşınmasaydı böyle bir projeyi hayata geçiremeyecektik belki de.”