Kürtçe için direnirsek kazanırız

Toplum/Yaşam Haberleri —

ARİ-DER’in Eşbaşkanı Elif Kıvırcık

ARİ-DER’in Eşbaşkanı Elif Kıvırcık

  • Kültür ve Dil Araştırmaları Derneği (ARİ-DER) açıldığı 2018 yılından bu yana, Kürtçe eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar birçok kişiye Kürtçe eğitim veren ve mezun eden ARİ-DER’in Eşbaşkanı Elif Kıvırcık, Kürt halkının anadile daha fazla sahip çıkmaya, yasak ve engellemelere karşı tutum almaya çağırdı. 

ROJDA AYDIN - JİNNEWS/ BATMAN

Kültür ve Dil Araştırmaları Derneği (ARİ-DER) açıldığı 2018 yılından bu yana, Kürtçe eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar birçok kişiye Kürtçe eğitim veren ve mezun eden ARİ-DER’in Eşbaşkanı Elif Kıvırcık, Kürt halkının anadile daha fazla sahip çıkmaya, yasak ve engellemelere karşı tutum almaya çağırdı. 

ARİ-DER olarak açıldıkları ilk günden bu yana çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyleyen Elif Kıvırcık, “Bizim tutumuz ve ortak direnişimiz yasak ve engellemeleri boşa çıkarır. Dile yönelik baskı ve basit yaklaşımlar tüm Kürtlere karşı saygısızlık ve ahlaksızlıktır. Eğer biz dilimize ve kültürümüze sahip çıkmazsak başkaları gelir kendi çıkarları doğrultusunda bizim adımıza konuşur. Bizim buna yol vermememiz gerekir. Gücümüz var. Bizler Kürt halkı olarak kendimize inanıyoruz ve bunda başarılı da olacağız” dedi. 

Kürtçe için hep direneceğiz 

Türk iktidarının yıllardır Kürtçe üzerinde asimilasyon politikaları yürüttüğünü söyleyen Kıvırcık şöyle konuştu: “Kürtçe dilimiz bizim için vazgeçilmezdir. Bilsinler ki biz her zaman bunun için direneceğiz. 2016 yılından bu yana tüm kurumlarımızı kapattılar. Kürtçe tüm tabelalar kaldırıldı ve değiştirildi. Dilimizi yok etmek istiyorlar. Ama biz de sonuna kadar dilimize sahip çıkacağız. Çünkü dil ve kimlik insanın varlığıdır” dedi.