Kürtler Önderleri için ayakta

Diaspora Haberleri —

18 Mart 2021 Perşembe - 12:30

Cenevre'de Öcalan eylemi

Cenevre'de Öcalan eylemi

  • Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı hakkında sosyal medyada çıkan iddiaların aydınlatılması istemiyle birçok merkezde eylemlerini sürüdürüyor.

 

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi’nin sağlığı hakkındaki iddialar nedeniyle bir an önce İmralı ile görüşme yapılmasını istedi. Alanlara çıkan Kürtler, “Önder Öcalan kırmızı çizgimizdir” diyor.

 

BERLİN

Almanya'nın başkenti Berlin'de TCŞ ve TekoJIN çağrısı ile Kürdistanlılar ve enternasyonalist gençler bir eylem düzenledi.

Alexanderplatz'da düzenlenen eylemde gençler, "Önder Apo'suz yaşamı kabul etmiyoruz, kesintisiz eylemlere devam edeceğiz. Önderliğimizden haber alana kadar her gün bir yerde olacağız" dedi. Eylemde sürekli "Be Serok jiyan na be”, “Biji Serok Apo”, “Eslebe Öcalan" sloganları atıldı.

 

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de gençlik hareketi aktivistleri Schlossplatz’da bir araya geldi. Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne ilişkin pankartlar ile Öcalan posterlerinin taşındığı eylemde sık sık “Bijî Serok Apo” ve Almanca “Yaşasın Öcalan” sloganları atıldı.

 

MAINZ

Almanya’nın Mainz kentinde merkezi tren istasyonu önünde YXK ve JXK çağrısı ile bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları düzenledikleri bir miting ile tecridi protesto etti.

“Öcalan’ın sağlığı bizim sağlığımızdır, Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” yazılı pankart ile Öcalan bayraklarının taşındığı eylemde derhal İmralı ile görüşme gerçekleştirilmesini istedi.

 

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Önderleri Öcalan’dan sağlıklı bir haber alıncaya kadar eylemlerini büyüterek sürdüreceklerini belirtti.

 

MANNHEIM