Landgraaf'ta görkemli buluşma

Kültür/Sanat Haberleri —

30. Uluslararası Kürt Kültür Festivali / Foto: Murat MANG

30. Uluslararası Kürt Kültür Festivali / Foto: Murat MANG

  • Bu yıl 30'uncusu düzenlenen festivalde, yine halaylar çekildi, şarkılar söylendi, gerillanın direnişi selamlandı. Öcalan’a özgürlük sloganları ise hiç dinmeden devam etti. Kurulan sahnede ise şehid PAJK Meclis üyesi Bêrîvan Zîlan ve KJK Yürütme Konseyi Üyesi Delal Nurhak aramızdaydı. 

ERDAL BAZ/ERKAN GÜLBAHÇE

 

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Cumartesi günü Hollanda’nın Landgraaf kentindeki Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde buluştu. Bu sene 30'uncusu düzenlenen festival şiarına uygun bir program ve katılımla gerçekleşti. Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika ve Fransa’dan kilometrelerce yol kat edip festival alanına gelen on binler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan etrafında kenetlendi ve özgürlük talebini haykırdı. 

Kürdistan’da savaşın doruğa çıktığı 90’larda başlayan, ilki Almanya’nın Bochum kentinde gerçekleşen ve yaklaşık 100 bin kişiyi buluşturan festival her yıl Avrupa’da geleneksel olarak devam ediyor. Uluslararası Kürt Kültür Festivali bu yıl ise Hollanda’da "İşgale ve katliama karşı Kürdistan’ı savunalım, Önderliğin fiziki özgürlüğünü sağlayalım" şiarıyla gerçekleşti. 

Bütün yollar Landgraaf’a çıkıyor

Langraaf kasabasında düzenlenen festivale katılmak için uzak kentlerden gelenler geceden yola koyuldu. Kimi otobüslerle, kimi kendi araçlarıyla festivalin yolunu tuttu. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber ilk otobüsler alana girmeye, alan dolmaya başladı. Program başlayana kadar halaylar çekildi, atılan sloganlarla gerillanın Kürdistan’daki direnişi selamlandı. Öcalan’a özgürlük sloganları ise hiç dinmeden devam etti. Alanda dalgalanan Öcalan bayraklarının yanısıra birçok kişinin de ellerinde Öcalan posterleri vardı.