Londra’da dayanışma ağları örülüyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

8 Şubat 2023 Çarşamba - 19:30

Britanya Kriz Masası

Britanya Kriz Masası

  • Britanya’nın birçok kentinde Kürt, devrimci, sol ve Alevi kurumları Kurdistan ve Türkiye’deki depremin yaralarını sarmak için Kriz Masası oluşturarak kampanyalar başlattı.
  • Londra’da yaşlısından gencine, öğrencisinden işçisine herkes merkez üssü Kurdistan olan depremin yaralarını sarmak için yardım ve bağış kampanyalarına aktif olarak katılıyor.

DİREN DİCLE ERDEN/LONDRA

Kurdistan ve Türkiye’deki deprem büyük can kayıplarına ve yıkıma yol açarken, Avrupa’daki demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri, aktivistler de depremin yaralarını sarmak için harekete geçti. Britanya’da başta Londra olmak üzere birçok kentte dayanışma ve yardım kampanyaları düzenleniyor.

Britanya’da özellikle Kürt Toplum Merkezleri ve bazı yöresel dernekler tarafından Heyva-Sor’un banka hesapları üzerinden dayanışma ve acil yardım çağrıları yapılıyor. Bunun yanı sıra kentte Kürt Halk Meclisi, Gik-Der, Day-Mer, Dersim-Der, Alevi Federasyonu, Cemevi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Dersim-Der Alxaslılar ve Kürecikliler gibi birçok kurum da nakdi yardım kampanyaları başlattı.

Britanya Demokratik Güç Birliği’ni oluşturan kurumlar da Britanya Alevi Federasyonu (BAF) yerleşkesinde Kriz Masası oluşturdu. İşçi Partisi Milletvekili Feryal Clark Demirci’nin de yer aldığı Kriz Masası, birçok uluslararası yardım örgütü ile görüşmelerde bulunarak, depremzedelerin acil ihtiyaçlarına destek verilmesi için çalışmalar da bulunacak.

Nakdi yardım yapalım

Sosyal medya hesaplarından halka çağrıda bulunan Kriz Masası, Heyva-Sor başta olmak üzere yardımların resmi kurumlar üzerinden ve nakdi yardım yapılmasını talep etti. Kurumlar geçmiş yıllarda deprem ve benzeri felaketler için toplanan yardım TIR’larının gümrüklerde bekletildiği ve el konulduğunu hatırlatarak, yardımların nakdi olmasının ihtiyaçların bölgeden temin edilmesinin daha yararlı olacağını ifade etti. Yardımlara ülkeye girişte “AFAD tek yetkili” ve OHAL gerekçe gösterilerek el konuluyor.

Ne yapacaksak bugün yapmalıyız

Kürt Halk Meclisi de depremzedelere yardımların ulaşması için Kürt Kızılayı Heyva-Sor üzerinden bağışların yapılması için yoğun bir çalışma yürütüyor. Londra’da KCC binasında Heyva-Sor tarafından Kriz Masası oluşturulurken, bağış fişleri ile nakit yardımlar da kabul ediliyor. Londra Kürt Halk Meclisi eşbaşkanları Türkan Budak ve Baran Pazarcık, “Şiddetli bir depremle birçok kentimiz yıkıldı, binlerce insanımız hayatını kaybetti ve binlercesi hala yaralı durumda. Tarifi olmayan bir yıkım ve acı yaşadık. Depremin yaşandığı her şehir ilçe ve köyde acil ve ciddi bir yardıma ihtiyaç var. Vicdan sahibi her insanımızı bu sese kulak vermeye ve kayıtsız kalmamaya çağırıyoruz. Duyarlı ve sorumlu bir yaklaşımla yaralarımızı sarabilir ve acımızı hafifletebiliriz. Kim ne yapabiliyorsa bugün yapmalıdır” dedi.