Mahşeref Erdelanî’nin kitabı Türkçe'de

Kültür/Sanat Haberleri —

28 Eylül 2020 Pazartesi - 02:00

  • İlk Kürt kadın tarihçi Mestûre Mahşeref Erdelanî’nin ‘Erdelan Tarihi’ kitabı Cafer Açar’ın çeviri ve değerlendirmesi ile Nûbihar yayınlarından çıktı.


43 yaşında vefat eden ve ‘ilk Kürt kadın tarihçi’ sıfatının sahibi Mestûre Mahşeref Erdelanî’nin kitabı ilk kez Türkçe basıldı. Erdelan miri Hüsrev Han-ı Nâkam’ın eşi olan ve bu vesileyle mirliğin tarihine “içerden birisi” olarak bakabilme fırsatı yakalayan Mahşeref Hanım’ın eseri bahsi geçen birikimin en somut göstergelerinden biridir. Kuzeybatı İran’da kurulmuş olan ve uzun yıllar siyasî varlık gösteren Erdelan Kürt Mirliği’nin teferruatlı anlatıldığı orijinal dili Farsça olan bu çalışma Kürt tarih yazımında önemli bir yere sahip.

Tarihçi ve şair

1805 Doğu Kürdistan’ın Sîne kentinden doğup 1848 yılında Güney Kürdistan’ın Silêmanî kentinde hayatını kaybeden Mestûre Mahşeref Erdelanî ağırlıklı olarak Kürtçenin Hewramî ve Goranî lehçelerinde ve Farsça eserler verdi. Şiirlerinde “Mestûre” mahlasını kullandı. Dönemin meşhur şairleri arasında Abdurrahim Mevlevî ve Nalî gibi şairlerle irtibat kurmuştur.

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.