Meksika'dan Öcalan’a bakmak

Dosya Haberleri —

Meksika'dan Öcalan'a bakmak

Meksika'dan Öcalan'a bakmak

  • 12'sinde bir militan, 15'nde grevci, 18'ine geldiğinde artık devrimcidir; Kızılderili Halk Kongresi'nden Eden Alcibar ile katıldığı Kürt Halk Önderi Öcalan'ı sahiplenme eylemi sonrası konuştuk.
  • 2019 yılında EZLN öncülüğünde Uluslararası Kadın Kongresi toplandı. Çok büyük bir ilgi oldu ve 10 bine yakın kadın bu kongrede yer aldı. Kürt kadınları bu kongrede renkleriyle yer aldı. Tabi kongrede en büyük selam Kürt kadınlarına ve özellikle PKK’li kadın gerillalara gönderildi. En büyük alkışı da bu selamlama aldı.
  • Kürt mücadelesini diğer özgürlük mücadelelerinden farklı kılan en önemli özelliklerinden bir tanesi bireyin farklı kimliklerle kendini ifade edebilmesidir. Bu kadar çok farklılığı içinde barındıran Kürt Özgürlük Mücadelesi doğru şekilde anlatıldığında farklı coğrafyalarda da karşılık görecektir. Çok zor şartlar altında ve çok büyük bir düşmana karşı mücadele vermesine rağmen yok edilemeyen Kürt özgürlük mücadelesini selamlıyorum.
  • Çok farklı coğrafyalardan gelenlerin Kürt Özgürlük Mücadelesiyle, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için dayanışmada bulunduklarını gözlemledim ve Kürt mücadelesinin dünyanın genelinde nasıl bir taban bulduğunu gördüm. Bu kadar farklı coğrafyalardan gelen bireyler ve kurum temsilcilerinin Kürt mücadelesi ile dayanışması Kürt Özgürlük Mücadelesinin büyüklüğünü ortaya koyuyor.

ERKAN GÜLBAHÇE
Eden Alcibar (36) yerli Mıxteca halkının bir ferdi olarak Meksika’nın Güneyinde yer alan Oaxaca kentinde devrimci bir anne ve babadan olup büyümüş. Meksika’nın güneyindeki Oaxaca ülkenin en fakir bölgelerinden bir tanesidir. Genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Mıxteca halkı yaşanan haksızlıklara karşı sürekli bir direniş halindedir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir aileden gelen anne ve babası verdikleri büyük çaba sonucu öğretmen olmayı başarır. Anne ve babası öğretimlerinin ardından Meksika’nın güneyinde Guerrero, Oaxaca, Chiapas, Michoacan kentlerinde toplumsal direnişin öncülüğünü yapan ülkenin en aktif siyasi örgütlemesi olan Ulusal Eğitim Birliği Sendikası (CNTE) içerisinde faaliyet yürütmeye başlar. Alcibar, ailesi kendi yörelerinde çok yoksul ancak devrimci bir aile olarak tanındığını belirtiyor.
 
Meksika’daki yerli halkların büyük bölümü Oaxaca ve Chiapas’da yaşadığını söyleyen Eden Alcibar, bu iki eyalette yaşayan halk merkezi devletten ziyada kendi başlarına otonom bir hayat sürdürdüklerini belirtiyor. Burada yaşayan yerli halklar toprağa bağlı ve komünal bir hayat sürdürdüklerini belirten Alcibar, 1929 yılında kurulan, adı devrimci olan fakat devrimcilikle hiçbir alakası olmayan Partido Revolucionario Institucional / Kurumsal Devrimci Parti’nin (PRI) sömürgeciliğin temsilciliğini yaptığını belirtiyor.