Mezar taşına ‘Jin jiyan azadî’ yazıldı

Kadın Haberleri —

28 Ekim 2022 Cuma - 19:15

Frishta Ahmadi

Frishta Ahmadi

  • Jîna Amînî’nin İran’da katledilmesi ardından “Değişim ve özgürlük” talebiyle başlayan direniş sürüyor. Son iki günde Rojhilatê Kurdistan’da katledilenlerin sayısı artarken, toprağa verilen Fristha Ahmadi’nin mezar taşına ‘Jin jiyan azadî’ yazıldı.

İran’da Jîna Amînî’nin katledilmesi ardından “Değişim ve özgürlük” talebiyle başlayan direniş 42 gündür devam ediyor.

Jîna Amînî’nin katledilmesinin 40. gününde Seqiz’de yapılan anmaya yüz binler katıldı. Seqiz halkının Jîna Amînî’ye sahiplenişi mevcut direnişi bir dalga daha yükseltti. İki gündür Rojhilatê Kurdistan ve İran genelinde yapılan gösterilerde yüzlerce kişi rejim güçleri tarafından yaralandı, ölü sayısı ise artıyor.

Mahabad / Halk gece de sokaklarda 

2 günde en az 7 kişi katledildi

Mahabad’da İsmail Mevludi’nin katledilmesi ardından başlayan ayaklanmada rejim güçleri Kubra Shekhsaqa, Zaniar Abubakri, Şaho Khazri, Chom Majid Khan ve 55 yaşındaki Dimla’yı katletti. Zaniar Abubakri için yapılan cenaze töreninde ise halk, Kürt ulusal marşı olan “Ey Reqib”i okudu. 

Frishta Ahmadi

Fristha Ahmadi toprağa verildi

Hengaw’ın geçtiği habere göre Serdeştli 32 yaşındaki Frishta Ahmadi, Mahabad’daki ayaklanma sırasında rejim güçleri tarafından katledildi. 27 Ekim’de doğan Frishta Ahmadi doğduğu gün hayata gözlerini yumarken, geride 7 ve 3 yaşlarında iki çocuk bıraktı. Toprağa verilen Frishta’nın mezar taşına “Yaşam şehidi”  “Jin jiyan azadî yazıldı.