Mîr Perwer’in hayali: Navê min doz e

Kültür/Sanat Haberleri —

Ulaş Kelaşîn

Ulaş Kelaşîn

  • Paris’te katledilen Mîr Perwer ile seslendirdikleri “Navê min doz e” adlı parçanın hikayesini anlatan Ulaş Kelaşîn, “Bu eser Mîr’in hayaliydi. Şehadetinin yıl dönümü yaklaşırken onun için bir şey yapmak istedim. Mîr’in sesini, sevenlerine bu ezgiyle ulaştırmış oldum” diyor.

ERDOĞAN ZAMUR/PARİS

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne 23 Aralık 2022’de gerçekleştirilen silahlı saldırıda, KCK Yürütme Konseyi üyesi ve Kürt kadın hareketi öncülerinden Evîn Goyî, sanatçı Mîr Perwer ve Kürt yurtsever Abdurrahman Kızıl’ın yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl geçti. Katliamın yıl dönümünde Kürtler ve dostları faillerden hesap sormak ve katliamı lanetlemek için alanlardaydı. Eylem boyunca sözlerini Mîr Perwer’in yazdığı; Mîr Perwer, Ulaş Kelaşîn ve Hozan Cömert’in seslendirdiği “Navê min doz e” adlı eser çalındı.

 

 

Kardeşliğimiz, yoldaşlığımız…

Mîr Perwer’in anısına “Navê min doze” eserini seslendiren Ulaş Kelaşîn’le konuştuk. Mîr Perwer ile Pariste tanıştıklarını söyleyen Kelaşîn, “Mîr Perwer ile samimiyetimiz Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ndeki çalışmalara katılmasıyla başladı. O Mûşluydu ben Çewlîgli. Aynı hisleri paylaşıyorduk. Dostluğumuz, kardeşliğimiz, yoldaşlığımız çok hızlı ilerledi. Bu ilişki kültür sanat çalışmalarının dışına da yansıdı” dedi.

Kelaşîn şöyle konuştu: “Mîr ülkedeki çalışmalarından dolayı yasak yemiş, cezaevi yatmıştı. Cezaevinde de mücadele arkadaşlarımızın içinde kalmış. Bu da onda yaşının üzerinde bir olgunluğa yol açmıştı. Edebi yönü kuvvetli, kişiliği oturmuş biriydi. Olaylara yaklaşımı, değerlendirmeleri beni çok etkiliyordu. Ülkedeki doğallığı, saflığı kendiyle getirmişti.”