O yerler şimdi yok

Toplum/Yaşam Haberleri —

Sur / Amed

Sur / Amed

  • Türk devletinin yakıp yıktığı Sûr’daki değişimi fotoğraflayan Alman fotoğrafçı Hinrich Schultze, “Yıkım devam ediyor, buraya tekrar tekrar gelmemin nedeni bunu belgelemek" dedi.

Alman gazeteci Hinrich Schultze (70), 2010 yılından bu yana Amed’in tarihi Sûr ilçesinin sokaklarını ve yaşamını fotoğraflıyor. Schultze, 2015 yılında kentte ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürecinde de gelişlerini sürdürerek, yaşanan değişimi karelerine yansıttı. Schultze, çektiği kareleri önümüzdeki günlerde Berlin ve Hamburg’da yapacağı sergiyle sanat severlerle buluşturmayı hedefliyor. Schultze ile çalışmasını ve Sûr'da şahit olduğu değişimi konuştuk.  

 

 

İlk geliş

Ermeni fotoğrafçı Ara Güler ile tanışıklığı üzerine ilk kez Türkiye'ye geldiğini aktaran Schultze, daha sonra bir arkadaşının anlatımı üzerine Amed'e geldiğini söyledi. Schultze, ilk Amed'e geliş sürecini şöyle anlattı: "Ara Güler ile Bremen’de tanıştım. Güler’in İstanbul’a dair fotoğraflarını gördüm ve ‘İstanbul’a gidip, görmeliyim’ dedim. İstanbul’a gelip Ara Güler’in fotoğraflarını gördükten sonra, o yerlerin hiçbirisinin şimdi olmadığını gördüm. İstanbul’da bir arkadaşım, Diyarbakır’ın çok güzel bir yer olduğundan bahsetti. Ben de 2010’da ilk defa Diyarbakır’a geldim. İlk geldiğimde Sur’u çok sevdim. Ondan sonra da Sur’da fotoğraf çekmeye başladım. Biraz nostaljik bir insanım, eskiye özlem duyuyorum. Sur’un yok edilmediği, yıkılmadığı zamandan bahsediyorum. Sur ayaktayken Ara’nın dünyasını o zaman burada buldum.”

 

 

İşim; unutturmamak

Sokağa çıkma yasakları sürecinde de Amed’e geldiğini ifade eden Schultze, "2010’dan sonra neredeyse her yıl Diyarbakır’a geldim. Yani Diyarbakır’a bu kadar kötü bir şey olacağını hiç tahmin etmiyordum. Ben bir fotoğrafçıyım, bir fotoğrafçı olarak, değişimin nasıl olduğunu göstermek istedim. Açıkçası 2015 sürecinden önceki halini daha çok fotoğraflamak isterdim. Fotoğrafçının işi bir şey kaybolmadan önce onu tutmaktır. Dünyada bizim bu tarihi unutmamızı isteyen bir sürü güç var ama asla tarihi unutmamalıyız. Bu da benim işim; unutturmamak” ifadelerini kullandı.