Öcalan için Strasbourg’da kitlesel miting

2 Ekim 2021 Cumartesi - 15:12

.

.

  • Strasbourg’daki Avrupa Konseyi binası önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, “Öcalan İçin Harekete Geç” şiarıyla kitlesel miting düzenliyor.

Sabahın erken saatlerinde Avrupa’nın birçok kentinden gelen Kürtler ve dostları “Dem Dema Azadiyê ye, Azadiya Rêber Apo Azadiya me ye” hamlesi kapsamında “Öcalan İçin Harekete Geç” sloganı ile  Fransa’nın Strasbourg kentinde büyük bir miting gerçekleştirdi. Avrupa Konseyi binası önünde gerçekleştirilen mitinge kitlesel katılım sağlandı.

Uluslararası komplonun başladığı tarih olan 9 Ekim yaklaşırken, 10’uncu yılını geride bırakan “Özgürlük Nöbeti” Strasbourg’da kitlesel bir şekilde ve büyük bir coşku ile devam ediyor. Eyleme şu isimler de katıldı: "KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, UNITE Sendikası Uluslararası ve Araştırma Direktörü  ve Öcalan’a Özgürlük Kampanyası kurucularından Simon Dubbins, İngiltere UNITE Sendikası Yetkilisi ve Öcalan’a Özgürlük Kampanyası Temsilcisi Clare Baker, İtalya Abdullah Öcalan’a Özgürlük Komitesi Prof. Laura Corradi, Fransız Solidaires Sendikası Temsilcisi, TJK-E Temsilcisi Besime Konca, Uluslararası Hak ve Özgürlükleri Savunma Birliği (AİDL) adına Dr. Mohamed Al Shami, MRAP eşbaşkanlarından (MRAP- Irkçılığa Karşı Halklar Arası Dostluk Hareketi) Rénee Le Mignot."

14 farklı yapının katıldığı eylem için Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) binasının önü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile donatıldı.

Katılımcılar ve organizatörlerin 3 temel talebi var

14 farklı kurum, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) temel ve acil koduyla şu 3 maddeyi sunacak:

"Abdullah Öcalan ve İmralı’da diğer tutukluların derhal CPT, avukat ve aileler ile görüşmelerinin sağlanması ve tecrit uygulamalarının sonlandırılması,

AİHM, Avrupa Konseyi ve BM’nin Türkiye’ye, mevcut gözaltı rejiminin BM Siyasi Tutuklulara Uygulanacak Muameleye İlişkin Asgari Standart Kuralları’na (Nelson Mandela Kuralları) aykırı olması nedeniyle yaptırım uygulaması,

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, icra yetkisinin sağladığı yaptırım gücünü kullanarak Öcalan'ın özgürlüğünü amaçlayan siyasi adımları derhal atması."

Mitinge Almanya’da gerçekleştirilen “Uzun Yürüyüş” ve Hollanda’da gerçekleştirilen “Kültürel Kürt Şöleni"nde olduğu gibi bugün de çok fazla enternasyonalist katılım sağladı.

Saat 13.00’da başlayan miting gün boyu sürecek, daha sonra da bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.