Öcalan itaat etmeyen Kürtlüktür

Yurt Dışı Haberleri —

Vasilis Manolas

Vasilis Manolas

  • Rojava devrimini savunmak için onlarca enternasyonalist devrimcinin çatısı altında şehit düştüğü, Enternasyonalist Özgürlük Taburundan (IFB) etkilenen Vasilis Manolas, Rêber Apo’nun Özgürlük Sosyolojisi kitabını Yunancaya çevirdi.
  • Efrîn’de Türk işgaline karşı savaşan, Enternasyonalist Dayanışma İçin Devrimci Birlik (RUIS) saflarında şehit düşen Haukur Hilmarsson'dan derinden etkilenen Manolos, Özgürlük Sosyolojisi için: “Beni 'herkes herkese karı' kaosundan kurtardı ve kim olduumuzu anlamama yardımcı oldu.”
  • “Tüm bu çılgınlıın ortasında Öcalan gibi bir insanın konutuunu, müzakere masasında olduunu, insanlıın çıkmazlardan kurtulması için modern rehberlerden biri olduunu düünün. Belli ki sistem böyle bir insanın dıarıda konumasını istemiyor.”
  • Vasilis Manolos: “Öcalan'ı tek bir kiilik olarak görme hatasına asla dümeyelim. Öcalan savaan ve itaat etmeyen Kürt hareketidir ve günümüzde savaan ve itaat etmeyen, Kürt hareketi savaan ve itaat etmeyen bir insanlık demektir.”

BARAN HEBÛN/KIBRIS

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Özgürlük Sosyolojisi kitabının Yunanca çevirisini yapan Vasilis Manolos, Öcalan’ın başarısının devrimci gelenekleri modern bir bağlamda sentezleyerek, hataların ve zayıflıkların üstesinden gelmesi olduğunu belirtti. Manolos, "Öcalan dünya tarihinin en büyük diyalektiini yaratmayı baardı. ki uygarlık arasındaki diyalektik. Tekellerin uygarlıı ve demokratik uygarlık" dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Özgürlük Sosyolojisi kitabını Yunanca çevirisini yapan Vasilis Manolos gazetemize konutu. Yunanistan’da sosyoloji bölümünü bitiren Vasilis Manolos burada Kürt Özgürlük hareketini yakından tanımaya baladı. Anarist bir düünceye sahip olan Manolos, Yunanistan’da anarist bir gazete olan Apatris tarafından yayınlanan “Rojava’da Devrim” kitabını okuması ve ubat 2018 yılında zlandalı enternasyonal yoldaı Haukur Hilmarsson’un (Şahîn Huseynî) Efrîn’de ehit dümesi ile birlikte Kürt Özgürlük Hareketini daha çok aratırmaya balar.

Haukur Hilmarsson’un (Şahîn Huseynî)

Tüm bunların onun yakından etkilediğini ve devrimin baarıya ulaabileceine dair inancının Rojava ile taçlandığını aktaran Vasilis Manolos, "Öcalan’ın ilk sözlerini ilk kez Atina savunmasında duydum. lk kez Rêber Apo’yu Atina Savunması’nda okudum. Bugün bile Kürt mücadelesi ile daha derinden ilgilenmem de belirleyici olan cümle şuydu: ‘Kapitalizm, devlet, ataerkillik ve ego aynı köke sahiptir" dedi.

'Bu Öcalan’ın başarısıdır'

Atina savunması ile birlikte Kürt Halk Önderi’nin kitaplarını daha çok okumaya balar. Son olarak Özgürlük Sosyolojisi kitabı okuması kendi deyimiyle “Hayatının dönüm noktası’’ olur. Manolos, kitabın üzerinde mutlak etkisi olduğunu belirterek Özgürlük Sosyolojisi eserine dair düüncesini şu sözlerle ifade etti: “Öcalan’ın felsefesi, özellikle Özgürlük Sosyolojisi’nde ifade edildii ekliyle, dogmatizmi geride bırakan ve insanlıı popüler tarihinin bütünlüü içinde kucaklayan tam bir modern anarizmdir. Bir komünist bunun modern bir komünizm ya da daha doru bir ifadeyle modern bir demokratik sosyalizm olduunu söyleyebilir. Dolayısıyla Öcalan’ın baarısı budur. Devrimci geleneklerin modern bir bağlamda sentezlenmesi, hatalarının ve zayıflıklarının üstesinden gelmesidir. Elbette bu bir ncil ya da Kuran deildir. Önemli olan insanlıın ve halkların bilgisine açık olmaktır. Sokrates, sa, Muhammed, Zerdüt, Mani, Fourier, Bakunin, Nietzsche, Marx- Engels, Rosa Luxemburg, Maria Mies, Murray Bookchin, Foucault ve Braudel-Gunder Frank-Wallerstein üçlüsü, bunlar ve daha niceleri, etkiledikleri popüler hareketler, devrimci dünya görüünün bu yeni biçimini oluturmaktadır.’’