Ortadoğu’nun en büyük devrimi

18 Temmuz 2020 Cumartesi - 12:05

  • KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Rojava Devrimi’nin 8 yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. KCK, 19 Temmuz 2012’de Kobanê’de başlayan Rojava Devrimi’nin daha şimdiden Ortadoğu’da gerçekleşen en büyük devrim olarak tarihteki yerini aldığını vurguladı.

Rojava Devrimi’nin hiçbir devrime nasip olmayacak bir düzeyde halkların desteğine kavuştuğunu ifade eden KCK açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* Türk devleti Kobanê’de DAİŞ’i saldırtarak Rojava Devrimini boğmak istemiştir. Tayyip Erdoğan Kobanê düştü düşecek, diyerek DAİŞ’le birlikteliğini açıkça ortaya koymuştur. Böylece DAİŞ’in esas halifesi olduğu ortaya çıkmıştır.

* Başta Bakurê Kürdistan halkı ve Türkiye’nin devrimci demokratik güçleri, dünya halkları Kobanê’de Rojava devrimci güçleriyle birlikte olmuş, 5 aylık tarihi bir direnişle DAİŞ yenilgiye uğratılmış, Kobanê özgürleştirilmiştir.

* Kobanê’deki yenilgisi DAİŞ’in sonunun başlangıcı olmuştur.

Kobanê direnişinin zaferinde ve Rojava Devriminin korunması ve gelişmesinde Bakurê Kurdistan halkının büyük katkısı olmuştur. Yüzlerce HPG-YJA STAR gerillası ve yüzlerce PKK sempatizanı Kobanê direniş saflarına koşmuştur. Bu direnişte Bakurê Kurdistanlı yüzlerce genç ve yüzlerce HPG-YJA STAR gerillaları şehit düşmüştür.

Rojava Devrimi’nin ruhu

* Kobanê sınırındaki Suruç’ta gösterilen direniş ve sınır tellerinin kırılarak Kobanê direnişine koşulması bu direnişin sembolü olmuştur. Bu açıdan Rojava Devriminin korunması ve gelişmesinde PKK’nin ve dünyanın dört bir yanından koşan enternasyonal savaşçıların etkisi büyük olmuştur.

* Enternasyonallerin bu devrime katılımları bu devrimin ruhunu ve karakterini yaratmıştır. Dünyanın dört bir yanından koşan enternasyonallerin ve Bakurê Kürdistan’dan koşan devrimcilerin canları, kanları ve emekleri düşünülmeden Rojava Devriminin ruhunu, tarzını ve karakterini anlamak mümkün değildir.

* Rojava Devrimi en başta da bir kadın devrimidir. Bu karakteriyle de dünyada ilktir.

* İktidar ve devlete dayanmayan demokratik sosyalist yaşamın ilk pratikleştiği alan olarak da insanlık tarihindeki önemli yerini almıştır.

* Rojava Devrimi tarihteki hiçbir devrime nasip olmayacak bir düzeyde halkların desteğine kavuşmuştur.

* Böyle bir güce sahip olan Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye Devrimi, saldırılar ne kadar büyük olursa olsun direnmeyi bilecek; Ortadoğu ve dünya halklarının umudu olmaya devam edecektir. 

BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.