Özgürlük Yürüyüşü’ne çağrı

Kadın Haberleri —

Gemlik'e yürüyoruz

Gemlik'e yürüyoruz

  • Kürt halkı ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağır tecridin kaldırılması için Gemlik’e yürüyecek. Özgürlük Yürüyüşü’nün öncüsü kadınlar, mutlak tecridin kaldırılması, savaş konseptinden uzaklaşılması ve onurlu bir barışın tesisi için yürüyüşe çağrı yapıyor.

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan uluslararası komplo sonucu 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edildi. Öcalan, 24 yıldır İmralı Adası’nda ağır tecrit koşulları altında rehin alınıyor. Kürt halkı ve dostları hukuk ve insanlık dışı olan tecride karşı Gemlik’e 7 kez yürütmek istedi. Fakat devletin polisleri sert müdahaleyle yürüyüşleri engellemeye çalışarak, yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. 

Tüm saldırılara rağmen mücadeleden geri adım atmayan Kürt halkı, tecridin kırılması için yeniden Gemlik’e yürüme kararı aldı. 18 Kasım’da Kurdistan’dan yola çıkacak yürüyüş kolu, Çukurova, Ege ve Marmara yürüyüş kollarıyla 19 Kasım’da Gemlik’te bir araya gelecek.

Özgürlük Yürüyüşü’nün startı verildi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), TJA, Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) öncülüğünde gerçekleşecek yürüyüşün örgütleyicisi ise kadınlar.

Yürüyüşün İstanbul ayağını örgütleyen kadınlar tecridin son bulması için mücadeleyi daha da büyüttüklerini söyledi. HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, HEDEP İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Aktivistleri Ülker Özatik ve Tülay Güler, Gemlik yürüyüşünün İstanbul ayağında yapılan hazırlıkları gazetemize anlattı.

 

HEDEP İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz

 

Hem öncü hem örgütleyici 

İlk olarak görüştüğümüz HEDEP İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, tecride karşı uzun yıllardır mücadele verdiklerini söyledi. Tüm dünyada tecridin kırılması ve Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşması için ciddi mücadeleler verildiğine işaret eden Yangöz, Türkiye’de bu anlamda dönem dönem “özgürlük yürüyüşleri” adı altında eylemler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yapılan eylemlerle tecridin bir insanlık suçu olduğunu kamuoyunun gündemine getirdiklerini sözlerine ekleyen Yangöz şu ifadeleri kullandı: “Gemlik yürüyüşünün planlanması için İstanbul’un 39 ilçesinde tüm ilçe örgütlerimiz halk toplantıları gerçekleştirmeye devam ediyor. Mahalle mahalle, ev ev etrafımızda olan ve olmayan herkese tecridi anlatmaya çalışıyoruz. Sadece kendi tabanımıza değil toplumun tüm kesimlerine devletin tecrit politikasını anlatıyoruz. Tecrit kırılıp Sayın Öcalan başta olmak üzere tecride maruza kalan herkesin fiziki özgürlüğü sağlanan kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Kadınlar her alanda tecrit altında

Tecrit politikasının kadınların yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Yangöz şöyle devam etti: “Tecridi en iyi anlayan kadınlar. Kadın özgürlük paradigmasının yolunu Sayın Abdullah Öcalan açtı o nedenle Kürt kadın hareketi bu paradigmayla, diğer bütün kadın hareketleriyle ortaklaştı ve kadın özgürlük mücadelesinin çeperini genişletti. Bu paradigma doğrultusunda kadınlar şunu görüyor; ‘Aslında sadece zindanlarda tecride uğramıyoruz. Evde, sokakta, iş yerlerimizde, konuşurken, hayatın her alanında tecrit altındayız’ diyor. O nedenle tecridi kırmak en çok biz kadınlar için çok önemli.”

Tecridin kırılması için mümkün olduğunca mücadele cephesini genişleterek tecridin yarattığı sonuçlar ve bunun kırılmasına dair tartışmalar yürüttüklerini belirten HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Bu anlamda Türkiye’de emek mücadelesi yürütenlerle, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve çeşitli STK’larla süreci yürütüyoruz. 18 Kasım’da başlayacak olan Gemlik yürüyüşü de bu mücadele yöntemlerinden bir tanesi. Bu süreçte Kürt siyasi kurumları dışında pek çok yapıyla görüşmeler yaptık ve bu görüşmeleri yapmaya devam ediyoruz” dedi.