Pompeo, Ankara’ya uğramadı

Dünya Haberleri —

17 Kasım 2020 Salı - 16:02

  • ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile "Türkiye'nin çok agresif eylemlerine” ilişkin yaptığı görüşme sonrası Türkiye’ye gitti. Pompeo, İstanbul'da Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ziyaret ederken Türk yetkilileri ile görüşmedi.

 

Macron ile "Türkiye'nin agresif dış politikaları” hakkında bir görüşme yapan Pompeo, İstanbul'a giderek sadece Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ziyaret etti. Pompeo, Türk yetkilileri ile herhangi bir görüşme gerçekleştirmedi. Euronews’in haberine göre Pompeo'nun Paris ziyareti "yeni bir politik projeye hazırlık turu" olarak yorumlandı.

Pompeo, görüşme ardından Le Figaro’ya yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Macron ve ben Türkiye'nin son dönemdeki eylemlerini tartışmak için çok zaman harcadık ve Azerbaycan'a verdiği destek ya da bölgeye Suriye güçleri yerleştirdiği gerçeğinden hareketle çok agresif oldukları konusunda görüş birliğine vardık. Libya'da üçüncü ülkelerin güçlerini ülkeye sokması ya da Doğu Akdeniz'deki eyleminden bahsettik. Bu listeye devam edebilirim. ABD'nin tutumu, bu çatışmaların uluslararası boyuta taşınmasının tüm ülkelere zarar verdiği yönündedir" diye konuştu.

İstanbul sonrası Tiflis

Yedi ülkeyi kapsayan programı çerçevesinde Fransa'dan İstanbul'a giden Pompeo’nun, Fener Rum Patriği’ni ziyareti ardından Gürcistan'a gitmesi bekleniyor. Tiflis'te devlet başkanı ve bakanlarla bir araya gelecek olan Pompeo daha sonra İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.