Rojhilatê Kurdistan Jîna için ayağa kalktı

Kadın Haberleri —

19 Eylül 2022 Pazartesi - 18:45

.

.

  • İran rejimi tarafından katledilen Amini için Kürt partilerin çağrısıyla birçok kentte gösteriler ve grevler yapıldı. Grev kapsamında Pîranşar, Mahabad, Sinê, Saqiz, Şino, Bukan ve Bane’de esnaflar kepenk indirdi, çocuklar okula gönderilmedi.

İran’ın başkenti Tahran’da “Ahlak polisi” tarafından işkence ile katledilen Jina (Mahsa) Amini için Rojhilatê Kurdistan ve İran kentlerinde protesto eylemleri düzenlendi.

KODAR, PJAK ve KJAR’ın çağrısıyla Rojhilatê Kurdistan’ın birçok kentte gösteriler ve grevler yapıldı. Pîranşar, Mahabad, Sinê, Saqiz, Şino, Bukan ve Bane’de halk greve giderek kepenk indirdi, çocuklar okula gönderilmedi. 

 

 

Erkekler’den “Jin, Jiyan, Azadî” sloganı

Yine Rojhilatê Kurdistan’dan Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde sokağa çıkan erkeklerin “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları atması dikkat çekti. Erkeklerin kadınlar için yaşam ve özgürlüğünü talep eden sloganlar atması devrim niteliğini taşırken, yürüyüşe geçmek isteyen kitleye İran rejim polisleri engel olmaya çalıştı. 

Çevre aktivisti tutuklandı

Protesto eylemlerini durduramayan İran rejimi birçok kentte protestoculara saldırdı. Saldırılarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Sinê’de çevre aktivisti Farhan Rafiee’nin tutuklandığı henüz nereye götürüldüğünün ise bilinmediği kaydedildi. Tahran’da dün Jîna Amini için yapılan protestolarda 9 kişi yaralanırken, gözaltına alınanlarının sayısı netleştirilemedi.