Sanatıyla Kürtlerin yanında

Kültür/Sanat Haberleri —

2 Aralık 2020 Çarşamba - 11:02

  • Almanya’nın Heilbronn kentinde yaşayan sanat bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Tobias Phillipp Kürtlerin mücadeleleri ve acılarını resmediyor. Kürtlerle arasındaki dil engelini kaldırmak için bir yandan Kürtçe de öğrenen Tobias, "Sanatımla Kürt mücadelesinin yanında yer almak, acılarına ortak olmak istiyorum" diyor.

 

DENİZ BABİR/ HEİLBRONN

Heilbronn Demokratik Toplum Kürt Kültür Merkezi’nin (DTKM) duvarlarına Kürdistan kentleri ve şehitlerin resimlerini çizen Tobias aynı zamanda bir aktivist olarak da derneğin çalışmalarında yer alıyor. Tobias, "Sanatsız bir yaşamı asla düşünemiyorum, hemen hemen her gün resim çizerek zamanımı geçiriyorum" diyor.

Tobias’ın Kürt mücadelesiyle tanışması Kobanê direnişi sürecinde olmuş. "Kürtlerin Rojava’da DAİŞ’e karşı direnişi, özelikle de Kürt kadın savaşçıların heybetli ve muazzam direnişleri beni çok etkiledi. Bu süreçten sonra Kürdistan üzerinde araştırmalar yaptım. Böylece onların kahramanlıklarını daha çok öğrenmiş oldum. Bunları daha da iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için resmetmeye başladım" diyor.

Kürtçe de öğreniyor

Dil engelini aşmak için DKTM’deki Kürtçe dil kursuna da katıldığını söyleyen Tobias, "Dil engelinin bana sınırlar çizmesini istemedim. Filozof Abdullah Öcalan’nın düşüncelerinden etkilenerek bu derneğe geldim ama gördüm ki insanlarla konuşamıyorum. Bir çoğuda benim dilimi bilmiyordu. Resimlerle onlarla ortak bir dil oluşturmak istedim. Acılarına ortak olabilmek için Kürdistan’ın tarihi kentlerini çizimlerle anlatmaya karar verdim" diye aktarıyor.

Kürt kentlerini resmetti

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kitaplarını okuduğunu belirterek, "Fikirlerinden etkilenmemek mümkün değil" diyen Kürdistan kentlerini çizerken Öcalan’ın paradigmasını esas aldığını belirtiyor: "Kürdistan’ın tarihi şehirlerini resmederken her dört parçadan bir kent seçtim. Hewreman, Efrîn, Hewlêr ve Hasankeyf’in çiziminde filozof Öcalan’ın paradigmasını esas aldım. Efrîn’deki zeytinlik ekolojik sistemi, kadın savaşçının elindeki bağlama sanatın güzelliğini ve feminizmi, Newroz ateşi de direnişi sembolize ediyor. Çizimlerimle Kürdistan’daki savaştan çok daha fazlasını yeni yaşamı, konfederalizmi anlatmaya çalıştım."

Hep yaşaması için

Tobias’ın çizdiği resimlerden birisi ise Tekmil Dalmış (Xeyrî Garzan) isimli bir gerillaya ait. Tekmil, Heilbronn’da dernek çalışmalarında yer alan, 2008’de yönünü Kürdistan dağlarına çeviren, 15 Nisan 2020 tarihinde ise Zînî Werte’de şehit düşen bir Kürt savaşçı. "Burada onu tanıyan insanlar şehadetinden çok etkilenmişti" diyen Tobias, "Ben de onu yaşatabilmek için bir fotoğrafını bularak resmettim. Onun hep zihinlerde yaşayan biri olarak kalmasını istedim. Onun onurlu mücadelesine olan bağlılığın kalıcılaşmasına katkı sunmak istedim" diye ekliyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.