Savaş başladı, Almanya ne yapacak?

Elif SONZAMANCI yazdı —

25 Şubat 2022 Cuma - 23:30

  • Bildiğiniz üzere Ukrayna-Rusya krizi bir enerji savaşına dönüşmüş durumdaydı. Zira Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya karşılıyor.

Günlük yaşamlarımızı bir bütünen değiştiren korona tedbirleri nedeniyle Almanya’nın en gözde kültürel etkinliklerinden biri olan Karnaval ne zamandır, ya iptal ediliyor ya da coşkuyla kutlanmıyordu. Nihayetinde bu yıl Weiberfastnacht (kadınlar karnavalı) için 24 şubat sabahı erken saatlerde sokaklara akın edildi. Fakat sabahın erken saatlerinde ajanslara Rusya’nın Ukrayna’ya askeri hareket başlattığı haberleri de düştü. Kimi yerlerde karnaval protestoya dönüşürken, kimi yerlerde etkinlikler lokal olarak devam etti.

Almanya’da Rusya’nın Ukrayna’ya harekatının ilk günü böyle karşılandı. Almanya’da harekattan dolayı dengeler diken üstündeydi öyleki diplomasi trafiği sonuç vermemiş, tahmin edilemeyen (!) harekat aniden başlamıştı.

Avrupalıların gündemini uzun süredir meşgul eden Rusya- Ukrayna krizinde henüz ortada harekat yokken, sürdürülen diplomasi trafiğinin yönü böyle bir harekata kapı açacak potansiyeldeydi.

Nihayetinde Rusya Ukrayna’da ilerlerken, batılı devletler kınama mesajları yayınladı. Zira kınamaktan öteye gitmeyen fakat aynı zamanda tarafları savaşa iten diyalog süreci, Putin’in hamlesiyle savaşa dönüştü.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yaptığı açıklamada yalnız bırakıldıklarını, batının destek açıklamaları yapmakla yetindiğini söyledi. Bu tablonun aslında özetiydi. Hem ABD ve AB, hem de Rusya, tabiri caizse sorunların derinleşmesi için uğraştı.

Savaş durumundan en çok etkilenecek ülkeler arasında yer alan Almanya da kınayan açıklamalar yaptı. Harekat sonrasında Almanya Başbakanı Olaf Scholz Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da sertleşeceğini açıkladı. Nitekim Almanya kendisi için çok önemli olan Kuzey Akım 2 projesinin onayını durdurduklarını açıklamıştı. Bu yaptırım kararı Ukrayna-Rusya krizi döneminde en somut yaptırımlardan biri olarak da görüldü.

Münih Güvenlik Konferansı’nda verilen mesajlar da harekatı durdurmaya yetmedi: AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen krizin sorumluluğunu Rusya’ya attı, bunun yanında krizin onları birleştirdiğini söyledi. Rusya'nın gaz tedariğini kesmesi durumunda bu kışı geçirebilecek kadar enerji kaynağına sahip olduklarını kaydetti.

Bildiğiniz üzere Ukrayna-Rusya krizi bir enerji savaşına dönüşmüş durumdaydı. Zira Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya karşılıyor. Dolayısıyla bu ülkelerin Rusya ile ilişkilerinde bağlayıcı bir durum. Almanya şu anda tükettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 55’ini Rusya’dan, yüzde 31’ini Norveç’ten, yüzde 13’ünü de Hollanda’dan alıyor.

Scholz, yaptırım amaçlarının Rusya'ya bu saldırısından dolayı, "Acı bir bedel ödeyeceğini açıkça göstermek" olduğunu kaydetti. Fakat bu bedeli ödeyecek sadece Rusya olmayacak.

10 milyar euroya mal olan, temelleri 2005 yılında atılan ve sadece ruhsatlandırılması kalan bir projenin çöpe atılması mümkün mü? Önemli kazanımlar sağlayacak bu projeyi Almanya elinin tersiyle nasıl itecek ya da ilerde buna yönelik hangi ödünler verilecek? Savaşın faturası yine halklara mı çıkarılacak?

Rusya "Operasyonun ne kadar süreceğine Putin karar verecek"  açıklaması yaptı. Henüz savaşın nereye evrileceğini tahmin etmek zor. Batı ülkeleri Ukrayna’ya daha çok teçhizat yardımında bulunacaklarını açıkladı, Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Ukrayna’ya silah göndermeyeceklerini tekrar etti. Nitekim Ukrayna’ya silah ve asker göndermek de daha büyük bir savaşın habercisi olacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.