Sema, en güzel yoldaşım

Kadın Haberleri —

Zennure Yüce

Zennure Yüce

  • Sema Yüce, 21 Mart 1998’de “Özgürlük, hepimiz içindir ve özgürlüğe adım adım ulaşabiliriz” diyerek bedeni ateşe verdi ve ardında bıraktığı mektupta şöyle dedi: “Kadınlar, küllenen Kürt ateşinin kıvılcımlarıdırlar. Küllerinden yeniden doğmayı başaran bunun kıvılcımı olan her kadın, özgür Kürdistan’ın dokuyucusu olacaktır.”
  •  Sema’nın eylemiyle gurur duyduğunu söyleyen Zennure Yüce, şehadetinin 26’ncı yılında kızını anlattı: “Çok güzel bir yoldaştı. Sema, Kürt halkının öncü isimlerinden ve binlerce gence ilham kaynağı oldu. On tane çocuğum olsa hepsini bu yola kurban ederdim. Sema’ya söz verdim. Bu davadan asla vazgeçmeyeceğim.”

Devletin Kürtlere yönelik imha, inkâr, saldırı ve soykırım politikalarına karşı 21 Mart 1998’de Çanakkale Cezaevi’nde bedenini ateşe veren Sema Yüce, Kürt kadın mücadelesinin sembol isimlerinden biri.

Agirî’de doğan Yüce, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) sosyoloji bölümünü kazanır. Ankara’ya giderek üniversite öğrenimine devam eder ve burada gençlik çalışmalarında yer alır. 1991’de PKK saflarına katılır ve 1992’de bir grup arkadaşıyla birlikte Agirî’ye gelir ve o bölgede çalışma sürdürür. Ancak bir ihbar üzerine Agirî şehir merkezinde gözaltına alınır ve yargılandığı davada 22 yıl hapis cezası alır.

Ben Mazlum oldum

Tarih 21 Mart 1998 Newroz akşamını gösterdiğinde, “Bedenimi 8 Mart’tan 21 Mart’a köprü yapmak istiyorum” diyerek bedenini ateşe verir. Uzun bir süre hastanede tedavi gördükten sonra, 17 Haziran 1998’de şehit düşer. Son sözü ise, “Ben Newroz oldum, Mazlum oldum” olur.

 

 

Küllenen ateşin kıvılcımı

Yüce eyleminin ardından bıraktığı mektupta şunları söyler: “Özgürlük, hepimiz içindir ve özgürlüğe adım adım ulaşabiliriz. Zafer tanrıçamız Zilan yoldaşın vasiyetine bağlılığımla, O’nun görkemli eylemine sadece özüyle değil, biçim itibariyle de cevap olmak isterdim. Fakat zindan koşullarında bu mümkün değil. Bu Newroz’da ayağa kalkan binlerce çocuk yüreğinin masumiyetiyle buluşmak, bu vasiyetin takipçisi olmakla mümkündür. Kadınlar, küllenen Kürt ateşinin kıvılcımlarıdırlar. Küllerinden yeniden doğmayı başaran bunun kıvılcımı olan her kadın, özgür Kürdistan’ın dokuyucusu olacaktır.”

Kürt halkına, kadınlara ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a olan bağlılığı şehadetin üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen hala anlatılır. Öyle ki eylemin ardından hastanede tedavi gören kızını görmeye gittiğinde annesi Zennure Yüce’ye “Başkan Apo benim eylemime ne dedi, kızmadı mı?” diye sorar.