Şengal direnişi planları boşa çıkarttı

9 Nisan 2021 Cuma - 16:43

  • Irak Parlamentosu Milletvekili Yûsra Recep ve beraberindeki heyet Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi'ni (TAJÊ) ve Türkiye-Irak- Hewlêr anlaşmasına karşı açılan eylem çadırını ziyaret etti. Türkiye-Irak ve KDP tarafından varılan anlaşmaya karşı 4 ayı aşkındır, "Hepimiz Asayişiz" sloganıyla eylem gerçekleştiren Şengal halkı, görüşmede Irak heyetine taleplerini ilettiler.

 

ANF'ye konuşan Yûsra Recep, 128 gündür eylemde olan Şengal halkının taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Irak hükümetinden bugüne kadar kimsenin Şengallilerin taleplerine kulak vermediklerini vurgulayan Recep, "Bu halk meşru haklarını talep ediyor. Halkın bir diğer talebi de kendilerini zor günde bırakıp kaçan güçlerin Şengal'e dönmesini istemiyorlar. Bunu talep etmek onların en doğal hakkı. Çünkü halkın bu güçlere inançları kalmamış.

Halk demokratik özerklik ve Şengal'in statü sahibi olmasını istiyor. Bu talepler Irak yasasına da uygun. Şengal halkı da Irak vatandaşı. Irak anayasası herkesin kendi dini ile, kimliği ve dili ile yaşamasına hak tanıyor. Bu yüzden eylemcilerin talepleri meşrudur. Ben de kendilerine destek veriyorum ve bütün taleplerini yerinde buluyorum. Güç sahibi olmak onların da hakkı. Çünkü kendi askeri güçleri dışında hiçbir güç onları daha iyi koruyamaz" diye konuştu.

Şengal'in yeniden inşa edilmesi için Irak hükümetinin bütçe ayırması gerektiğini kaydeden Recep, "Dış güçlerin Irak devleti üzerinde etkili olmaması için daha kararlı ve iradeli olmalıyız. Bütün sorunlarımızı kendi içimizde halletmeliyiz. Êzidî halkının iradeli duruşu ve direnişi uluslararası güçlerin Şengal'e yönelik tüm planları boşa çıkardı. Sonuna kadar Şengal halkının yanında olacağız" dedi.   ŞENGAL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.