Şengal Êzîdîleri için yarım asır sonra adalet

Dünya Haberleri —

1 Ocak 2023 Pazar - 21:30

Êzîdîler - Foto: Muhammed BAMERNİ - AFP

Êzîdîler - Foto: Muhammed BAMERNİ - AFP

  • Irak Bakanlar kurulu Êzîdîlerin 47 yıl tehcir ve aşağılanmasına son veren kararını açıkladı. Êzîdîlerin mülklerinin iadesinin önü açıldı. 

Irak’ta BAAS rejiminin homojen tek tip Iraklı yaratma çabasının en büyük madurları Êzîdî inancına sahip Kürtler oldu. En eski zamanlardan beri kutsal gördükleri Şengal dağından indirilip Musul ovasının çöl bölgelerinde mucemma denilen toplama kamplarında asimilasyona tabi tutuldular. Yarım yüzyıl sonra Irak’ın yeni hükümeti yapılan zulümü kabul edip mülklerin iadesi yoluna gidiyor. 

Irak’ta yeni kurulan hükümet Êzîdîlerin toplu köy adı altında topraklarından sürülerek merkezi kamplara yerleştirilmesi ile mülklerine el konmasından oluşan hukuksuz uygulamaya 47 yıl sonra son verme kararı aldı. Saddam Hüseyin döneminde en üst düzeye çıkan Şengal dağındaki köylerin boşaltılması Êzîdî Kürtlerin silahsızlandırılarak Arapların bir kolu gibi görülerek asimilasyona tabi tutulması göçlere ve kültürel yozlamaya sebep olmuştu. 
Bundan tam 47 yıl önce Êzîdîlerin 146 köyünde mallarına el konuldu, evleri yıkıldı ve toplu köy olarak adladırılan kamplara götürülmüşlerdi.

Foto: AMMAR AZİZ

Êzîdîlere mülkleri iade edilecek 
Irak Bakanlar Kurulu, eski Irak rejiminin Êzîdîleri sınır dışı etme ve topraklarına el koyma kararından yaklaşık yarım asır sonra, Êzîdîlerin toprakları meselesini karara bağladı. Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Karar, 1975 yılından bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmayan Ninova ilinin Sincar (Şengal)  ilçesinde Êzîdîlere ait arazilerin mülkiyetini de kapsıyor” denildi.
Karara göre arazilerin mülkiyeti, 2013 tarihli ve 21 sayılı Devlet Fonlarının Satış ve Kiralama Kanunu’nun 7’nci ve 8’inci maddeleri uyarınca ve aynı kanunun 40’ıncı maddesi hükümlerine göre kamu ihale hükümlerine istisna olarak tahmin kurulları tarafından tahmin edilen değerde olacak.