Sessizlik, karanlığı hazırlar

Forum Haberleri —

Sezen Aksu

Sezen Aksu

  • İnandıkları din bir tek kendilerine adalet dağıtıyor, bir tek kendilerine merhametli. Sarayda yazılmış bir inanç ile toplumu birçok girişime inandırıyor, yönlendiriyor ve kışkırtıyor. 

Aslı FİLİZ 

Sezen Aksu'nun "Şahane Bir Şey Yaşamak" isimli şarkısını 2017 yılında keyifle dinlemiştik. Şarkı, 5 yıl sonra bazı sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlardan sonra tartışma konusu oldu. "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e..." şarkısının sözlerini, 'dini değerlere hakaret içerdiği' gerekçesiyle gündeme getirdi cahil bir güruh ve onların mahalle kabadayısı Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Bu haberi ilk okuduğumda, "Sezen Aksu yeni bir şarkı mı yazmış ve söylemiş?" diye sordum kendime. 5 yıl önceki şarkı sözlerine verilen bir tepki olduğunu öğrenince çok şaşırdım.

Ne yani, 5 yıl sonra mı jetonunuz düşüyor da 'hakaret' olduğunu bu günlerde gündeme getiriyorsunuz.? Çok net olarak anlaşılıyor ki planlı, programlı olarak toplumu kutuplaştırma girişimleri bunlar. Zaten bu tür linç girişimlerin arkasında siyasi ve örgütlü bir girişimin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Erdoğan’ın İstanbul sözleşmesinde ki tutarsızlığı, hala haksız ve hukuksuz olarak tutuklu olan Osman Kavala’nın serbest bırakılması ve hemen ardından tekrar hukuksuz bir şekilde tutuklanması, Aysel Tuğluk’un hastalığına rağmen tutukluluğunun devamlılığı. Akp hükümetinin ve Erdoğan’ın bunun gibi kışkırtıcı, yalan, tutarsız ve hukuk dışı vicdansız bir çok girişimini sayabiliriz.

İnandıkları din bir tek kendilerine adalet dağıtıyor, bir tek kendilerine merhametli. Sarayda yazılmış bir inanç ile toplumu birçok girişime inandırıyor, yönlendiriyor ve kışkırtıyor. Bir saray dini yarattı ve insanları buna inandırdı.

Sezen Aksu’nun emeğini ne ben anlatabilirim ne de siz ölçebilirsiniz. Cumartesi anneleri için, Ceylan Önkol için ve türkiye’deki farklı gruplarla ana dillerinde şarkılar seslendirmiş, onlarla mutlu olmuş, onlarla üzülmüş ve onlara ses olmuş bir sanatçı. Yani ülkesinin kadınına, annesine, ezilenine, ötekileştirilmişine, dillerine, hayvanına ses oldu…

5 yıl sonra jetonu düşen mahalle kabadayısı Erdoğan, hızını alamayıp Sezen Aksu’ya "dil kopartmak" gibi korkunç bir ifade kullanarak ve kendi cehaletini göremeyecek kadar kör ve sağır olduğunu bir kez daha kanıtladı bize.

Bu konuda Erdoğan ve yandaşlarının açıklamaları, yorumları akıl alır gibi değil. Bu cahillere Sezen Aksu’nun da bir cevabı, sazı ve sözü oldu elbette…

Yazık, ülkemizi kimler yönetiyor. Her türlü riski göze alıp söz söyleyen sanatçısı şarkı söyleyemiyor, gazetecisi haber yapamıyor, siyasetçisi konuşamıyor; çocuklar istediği gibi gülüp oynayamıyor, okuyamıyor; kadınlar istediği gibi aşk yaşayıp, giyinip kuşanıp şarkılarla, türkülerle, danslarla derdini ve tasasını anlatamıyor.

Toplum olarak, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, ciddi emekle elde edinilen kazanımları korumak için sesimizi çıkarmalıyız.

Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ, Sezen Aksu, Sedef Kabaş; bu isimlerin hiç birisi tesadüf değil. Her geçen gün daha fazla kadının anneliğine, kürtaj kararına, giyimine, siyasetine, sözüne, sesine müdahale söz konusu.

Mahalle kabadayısı Erdoğan amacına ne kadar da planlı ve programlı bir şekilde yaklaşıyor.

Bu tür girişmelere karşı sessiz kalırsak, bir taraf olmazsak; sanatçımıza, gazetecimize, siyasetçimize, çocuklarımıza, kadınlarımıza sahip çıkmazsak bu adam planlı ve programlı bir şekilde amacına ulaşacak bunu görmeliyiz.

Sesimiz çıkmazsa, Erdoğan bu kirli politikalar ile karanlık topraklar yaratmanın inşaasına daha çok yaklaşacak. Toplumsal olarak bir olalım, kenetlenelim, sarılalım ki bu topraklar hep aydınlık kalsın…

AVCI

"Sen beni üzemezsin

Zaten çok üzgünüm

Nereye baksam acı

Nereye baksam acı

Ben avım sen avcı

Vur bakalım….

Sen beni sezemezsin

Dilimi ezemezsin

Nereye baksam acı

Nereye baksam acı

Kim yolcu kim hancı

Dur bakalım…

Beni öldüremezsin

Sesim, sazım, sözüm var benim

Ben derken ben herkesim

Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum….

Yazmaya da devam edeceğim."

Sezen

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.