Depremzede kadınlar: İnsanlık dışı tehdit

Kadın Haberleri —

Amed deprem/Foto:MA

Amed deprem/Foto:MA

  • AKP/MHP iktidarının oy karşılığı hizmet tehditlerine tepki gösteren depremzede kadınlar, depremde binlerce insanın öldüğünü, tehdit söylemlerinin “insanlık dışı” olduğunu belirtti. 

  •  

31 Mart yerel seçimlerine çok az bir süre kalırken, AKP-MHP rejimi kritik olan bölgeleri kazanmak için tehdit yöntemine bir kez daha başvuruyor. Bu kez ‘Oy yoksa hizmet de yok’ benzeri söylemlere tehdit ettikleri kişiler ise depremzedeler.

6 Şubat 2023’te Mereş merkezli meydana gelen depremlerde yıkılan 11 kentin çoğunda hayat normale dönmüş değil. Resmi rakamlara göre 53 bin 537 kişi yaşamını yitirdi. Barınma sorunu hala temel sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında alt yapı, gıda, sağlık ve eğitim sorunları da devam ediyor.

Peki devlet sorunların çözümü yerine ne mi yapıyor? AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da düzenlenen aday tanıtım toplantısında sarf ettiği “Merkezi yönetimle yerel yönetim dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Bakın Hatay’a geldi mi?” sözleri, seçimlerde oy üzerinden şantaj yaptığının hatırlatıyor.

Oy hak edecek ne yaptılar?

Depremzede öğrenci Dilan Yalçın, buna karşılık “Herkes sıcak evinde, sarayında oturmuş keyfine bakıyor, olan halka oluyor” diyor.

Yalçın, sorumluların görevlerini yerine getirmemeleri nedeniyle hala deprem bölgelerinde eksikliklerin olduğunu ve sadece deprem değil birçok soruna yaklaşımın da yüzeysel olduğunu söylüyor.

 

Dilan Yalçın

 

Her şeyin farkındayız

Jinnews’e konuşan Yalçın, iktidarın açıklamalarının “insanlık dışı” olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Seçimlerde kaşıkla verip kepçeyle almaktır onların yaptığı. Yürüttükleri çalışmaları da bizim vergilerimiz sayesinde yapıyorlar, ama sanki biz bilmiyoruz ve farkında değilmişiz gibi koyun sürüsü gözüyle bakıyorlar. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan bir bütün olmalıyız, tek çözüm bu.”