Şopdarê Rojê’den 27 kitap

Kültür/Sanat Haberleri —

Şopdarê Rojê’den 27 kitap

Şopdarê Rojê’den 27 kitap

  • Rojava topraklarını karış karış gezen Şopdarê Rojê, 27 kitap hazırladı.

Yazar kitlenin az olmasından kaynaklı zorlu bir çalışma olacağının farkında olmalarına rağmen kolların sıvayarak devrimin tek taraflı ele alınmaması için halkın emeklerini kapsayan bir edebi çalışma.

Hakikatin gün yüzüne çıkmasını temel hedef olarak bilen Şopdarê Rojê, devrimin çarpıtılarak yazılmasının önüne geçmek için Rojavalı yazarların Arapça kitaplarıyla devrimi dünyaya duyurmayı amaçlıyor. Devrimle beraber yaşanan olayları bir bir kayda alan, mahalle mahalle gezen Şopdarê Rojê, toplumlara ulaşarak, sergilenen kahramanlıkları, bilmeyen yaşam öykülerini, devrim şehitlerini, şehit annelerini, özel hikayeleri gün yüzüne çıkarıyor. Ayrıca Êzîdî kadınlarının karşılaştığı vahşet, Kobanê direnişi, 58 günlük Efrîn-Çağın Direnişi gibi yapıtları da bulunuyor.

Yakın dönemden yüzyılları kapsayan tarihe ışık tutan Şopdarê Rojê, iktidar eliyle yazılan tarihin yeniden yazılması, yeni nesillere aktarılması için dünyanın Rojava Devrimi gerçekliğiyle buluşmasını istiyor.

Rojava’dan Mısır’a kadar

Kahramanların unutulmaması için tarihe not düşen Şopdarê Rojê ekibi, sınırlı bir sayıyla şu ana kadar 27 kitap yazdı ve 6’sı basıma hazır. Gönüllülük esaslı da olan çalışma, Rojava’da bulunmayan kesimlere ulaşmayı, ilişkilenmeyi hedefliyor ve birçok gönüllü üyesi bulunuyor.

Rojava Devrimi’nde kadın savaşçılarının yerini almasını geçmiş savaşlarda kadın ordulaşmasına dayandırarak YPJ’nin kuruluşu ve kökünün nereden geldiğini yazıya döken kapsamlı bir araştırma-inceleme kitabını topluma ulaştırdı.

Dünyanın dört bir yanına ulaşamamış olsalar da kitapları Başûrê Kurdistan, Mısır ve Libya’da sergilerde yerini aldı ve Mısır’da da basılıyor. Kuzey-Doğu Suriye’de ise gezici kitap fuar aracılığıyla belli sürelerde halkla buluşuyor.

Halkın sesi oldular

Şopdarê Rojê’den Sena Hecî, “Edebiyat bir halkın gerçekliğini gözler önüne sunmanın sanatıdır. Birçok halkın direnişi yazılmasıydı, kaleme alınmasaydı şahitlik etmeyen toplumlar ve kişiler tarafından bilinmez, tanınmaz ve okunmazdı. Sergilenen direniş, mücadele, kahramanlık ve yaşatılan zulümlerin belgeli halidir edebiyat. Kendi halkını dünyaya taşırmaktır da” dedi.

ANF/QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.