Sudan’da her gün 24 çocuk savaşın kurbanı oluyor

Kadın Haberleri —

Sudan / Foto:AFP

Sudan / Foto:AFP

  • Sudan’da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmalar 4’üncü ayında sürerken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise çatışmaların kurbanlarından olan çocuklar için bir rapor yayınladı. Rapora göre, 100 gündür devam eden ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan savaşta, her gün ortalama 24 çocuk kaçırılıyor veya yaralanıyor.

Sudan’da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmalar 4’üncü ayında sürerken, bunun sonucu binlerce kişi yaşamını yitirdi ve göç etti.

Çatışmalarda ülke içinde yerinden edilmiş kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddet olaylarında artış yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM), konuya ilişkin 6 Temmuz’da yaptığı açıklamada, savaş taktiği olarak kullanılan cinsel şiddete derhal son verilmesi çağrısını yapmıştı.

Açıklamada çatışmaların başladığı 15 Nisan’dan önce 3 milyondan fazla kadın ve kız çocuğunun toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riski altında olduğu hatırlatılan açıklamada, bu sayının 4,2 milyona çıktığı tahmin edildiği kaydedildi.

Her gün 24 çocuk kaçırılıyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise çatışmaların kurbanlarından olan çocuklar için bir rapor yayınladı. Rapora göre, 100 gündür devam eden ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan savaşta, her gün ortalama 24 çocuk kaçırılıyor veya yaralanıyor.

Sivil toplum kuruluşu ACLED’e göre ise herhangi bir çözüm beklentisi olmadan devam eden savaş şimdiye kadar en az 3 bin 900 kişinin ölümüne sebep oldu. Sağlık kaynaklarının gerçek ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu belirtiği biliyor. Özellikle Hartum ve Darfur bölgesinde yoğunlaşan savaşın en savunmasız halkalarından birini çocuklar oluşturuyor.

UNICEF tarafından dün (pazartesi) yayınlanan bir raporda ‘saatte ortalama en az bir olmak üzere toplam 2 bin 500 acil çocuk hakları ihlali raporu’ alındığı bildirildi. Raporda, “gerçek sayı bundan çok daha yüksek ve bu, yaklaşık 14 milyon çocuğun insani desteğe ihtiyaç duyduğu bir ülkede, krizin en savunmasız gruplar üzerindeki acımasız etkisinin göstergesidir” ifadeleri yer aldı.

AFP'ye göre, UNICEF’in elindeki rakamlar “çatışmada en az 435 çocuğun öldüğünü ve 2 bin 25 çocuğun yaralandığını” gösteriyor. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.