Takımdan çok daha fazlası

Toplum/Yaşam Haberleri —

Amedspor karşılama / Foto: Metin YOKSU

Amedspor karşılama / Foto: Metin YOKSU

  • Irkçı saldırıların hedefindeki Amedspor, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilemeyecektir” diyen MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye “Amedspor hep vardı ve hep var olacak. Bunu iyi bilin” yanıtı verdi.
  • Amedspor taraftarları ve yöneticileri ise Amedspor’un bir kulüpten çok daha fazlası olduğunu belirtti. İktidar eliyle gerçekleşen organize kötülük ve faşizme diz çökmeyeceklerini belirterek ekledi: “Amedspor halkın takımıdır.”

MUSTAFA DOĞAN / AMED

Bursa’da ırkçı saldırılara uğrayan Amedspor, bu ismi aldığı 2015 yılından bu yana deplasmanda sürekli baskı ve saldırılara uğruyor. Sur’un devlet eliyle yıkılmasına tepkisini 9 Şubat 2016’da Ziraat Türkiye Kupası elemelerinde "Çocuklar Ölmesin Maça Gelsin” pankartıyla gösterdiği günden bu yana ise deplasman maçlarına seyirci yasağı getirildi. Gelenek haline getirilen bu yasak 7 yıldır sürüyor.

Faşizme diz çökmeyiz

Amedspor, yine seyircisinin alınmadığı, deplasmanda oynadığı Bursaspor maçında ırkçıların hedefi oldu. JİTEM tetikçilerinin posteri ve Kurdistan’daki faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen “beyaz toros”un açıldığı maçta canlı yayında gerçekleşen ırkçı saldırı, saha içinde futbolcu ve kulüp yöneticilerine yönelik fiziki saldırıya dönüştü. Amed halkı ise buna tepkisiz kalmadı. 85 sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Kent Koruma ve Dayanışma Konseyi takımı maç dönüşü kitlesel olarak karşıladı ve Amedspor’a sahip çıktı.  “Sahada cesurca futbol oynayan takım kafilemizi bağrına basan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz” diyen Amedspor, “Amedspor her vardı hep var olacak, sizin söylemlerinizle yok olmayacak bunu iyi bilin” dedi.

Karşılamaya katılan ve gazetemize konuşan Amedspor yöneticileri, taraftarlar grupları ve kentteki sivil toplum örgüt temsilcileri takıma yönelik saldırının Kürt halkına yönelik olduğunun altını çizerek, "faşizme diz çökmeyeceğiz" mesajı verdi.

 

Amedspor Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım

 

Organize kötülük

Amedspor Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım: Deprem nedeniyle ‘Diyarbakır üşüme’ diye bir kenetlenme yaşanırken, Bursa’da organize ve provoke saldırılara maruz kaldık. Bu yeni değil, federasyon da bize şimdiye kadar çok ciddi cezalar kesti. Türkiye’deki hiçbir kulüp bizimle eşit şekilde ceza almıyor. Bizim yaşadığımız olayın irdelenip araştırılması gerekir. Duruşumuzdan ödün vermeden sporun özü olan dostluk, barış ve kardeşlik ruhuyla yolumuza devam edeceğiz. Şampiyonluğa oynuyoruz. Takımımıza yönelik saldırıya ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu ile UEFA'ya başvuruda bulunacağız.