Türk işgali protesto edildi

Kadın Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 15:38

  • Türk devletinin Serêkaniyê, Girê Spî ve Efrîn’de işlediği suçlara dikkat çekmek amacıyla Reqa ve Minbic’de “Türk devletinin işgaline karşı bir olalım” şiarıyla yürüyüş düzenlendi. 

Reqa Kadın Yönetimi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte, “Süryaniler, Kürtler, Araplar ve Asuriler Türk devletinin işgaline karşı birlik olun”, “Uluslararası vicdan, Erdoğan’ın Ortadoğu’da işlediği suçlar karşısında neden sessiz?”, “Erdoğan sivilleri fosfor ve napalm bombaları ile yakıyor”, “Türk devletinin Irak, Suriye ve Libya’daki işgaline hayır” yazılı pankartlar ve şehitlerin fotoğrafları taşındı.
Reqa Kadın Yönetimi üyesi Fehime Casim bir konuşma yaparak, “Türk devleti bölgede vahşet uygulamaları gerçekleştirerek topraklarımızı talan ediyor. Reqalı kadınlar olarak buradaki toplanmamızın amacı acımızın tek olduğunu dünyaya göstermek olduğunu göstermektir. Türk devletinin işlediği suçları kınıyoruz. Uluslararası kamuoyunun bu suçlar karşısında tutum alması gerekir” dedi.

‘Sessiz kalmayın’ çağrısı

Genç Kadın Meclisi üyeleri ise Minbic’de yaptıkları açıklamayla Türk devletinin kadın ve çocuklara yönelik işlediği suçları kınayarak, dünyaya seslerini duyurana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Minbic Kadın Meclisi Üyesi İbtisam Abdulqadir’in yaptığı açıklamada, işgalcilerin işlediği suçların insanlığa karşı suçlar kapsamında olduğunu ifade etti ve “Dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Çocuklara ve kadınlara yönelik işlenen suçlara daha fazla sessiz kalmayın. Tepki gelmedikçe bu suçlar işlenmeye devam edecek” diye konuştu. Bölge halklarının yaşadığı zorluklara rağmen direnişini sürdürdüğünü ifade eden Abdulqadir, seslerini duyurana kadar eylemde olacaklarını söyledi.

REQA/MINBIC

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.