Üç yıldır maaşlarının peşindeler

16 Ocak 2022 Pazar - 17:50

  •  Kayı İnşaat'tan üç yıldır maaşlarını alamayan emekçiler, "Her şey bu kadar pahalıyken borçlarımız ikiye katlanmışken neden hakkımız olanı vermiyorsunuz?" diye sordu. 

 

İnşaat Emekçileri Sendikası'na (İnşaat-Sen) bağlı Kayı İnşaat işçileri, üç yıldır alamadıkları maaşlarının ödenmesi için başlattıkları direnişin 1. yılında Ulus Meydanı’nda açıklama yaptı. "Emeğimizi batan şirketlere, döviz kuruna ezdirmeyiz" pankartı açan işçiler, "İşçiler burada bakanlıklar nerede" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

İşçilerden Abdulsamet Kete, batan Kayı İnşaat'tan üç yıldır haklarını alamadıklarını belirterek, adalet istediklerini vurguladı. Bakanlıklara seslenen Kete, "Yurt dışında iş yaparken dolar üzerine iş yapıyorsunuz, satış yaparken dolar üzerinden satış yapıyorsunuz. Böyle bir adalet istemiyoruz. Eğer varsa adalet bu adaleti işçilerden yana kullanın" diye konuştu. 

Hakkını alamayan emekçilerden Murat Toksöz de emeğinin karşılığını alamayan bir arkadaşının çocuğuna işaret ederek, "Bu çocuğun, evinde sobasının önünde oyunlarını oynaması lazım ama babası üç yıldır parasını alamadığı için bu soğukta burada. Devlet yetkilileri bu çocuğa bakıp utansın" dedi.  Devletin yetkilerini işverenin çıkarlarına göre kullandığını ifade eden Toksöz, "Siz, bizleri üç yıldır karda kışta rezil ettiniz. Bu zamana kadar elimizdeki bütün malımızı hacizden dolayı kaybettik" şeklinde konuştu.

Emekçilerden Muzaffer Korkmaz ise bugüne kadar kendilerine hiçbir ödeme yapılmadığını anımsatarak, şunları söyledi: "Arabulucuya gittik. Bize ‘2020 Şubat ayında ödemeleriniz başlayacak’ dediler ama ödemediler. Neden benim hakkımı savunmadı arabulucu? İşçilere hakkını vermeden mağdur ederek, onların haklarını yiyerek gasp ediyorsunuz. İnşaat işçileri her zaman karda kışta hep rezil bir şekilde çalışma ortamında bulunmuştur. Neden inşaat işçileri hak sahibi değil. Dolar kuru üzerinden çalışmamıza rağmen TL üzerinden ödeme yapılacak. Bize ‘hakkınız var’ diyorlar ama biz dolar üzerinden çalışırken, şimdi TL üzerinden ödeme yapacaklarını söylüyorlar. Borcumuz ikiye katlandı. Neden hakkımız olanı vermiyorsunuz? İnşaat işçileri olmasaydı o bakanlık binalarında nasıl oturacaktınız? Her şey bu kadar pahalıyken borçlarımız ikiye katlanmışken neden hakkımız olanı vermiyorsunuz? Bizi dolar kuru üzerinden çalıştırdınız, satışlarınızı dolar kuru üzerinden yaptınız şimdi hakkımız olanı da dolar üzerinden verin. İnşaat işçilerinin yaşadıklarını görün.” 

Konuşmaların ardından emekçiler, slogan ve alkışlarla açıklamaya son verdi. 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.