Umut örgütlü mücadelede

Kadın Haberleri —

İlerici Kadınlar Derneği eylemi

İlerici Kadınlar Derneği eylemi

  • İlerici Kadınlar Derneği, “Karanlığa karşı umut örgütlü gücümüzdedir. Şimdi örgütlü mücadeleyi büyütme zamanıdır” dedi.

İlerici Kadınlar Derneği (İKD), seçim sonuçlarına dair yazılı açıklama yaptı. “Cumhuriyet tarihinin en sağcı, en gerici meclis bileşimiyle karşı karşıyayız” denilen açıklamada, seçim öncesi ittifak masalarında kadın haklarının pazarlık konusu haline getirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshine onay verenler, tarikatlara yasal statü verilmesi gerektiğini savunanlar, Millet İttifakı listelerinden meclise taşındı. Cumhur İttifakı, kadın düşmanı Hüda-Par ve Yeniden Refah Partililerin milletvekili olarak temsiliyet kazanmasına yol verdi. Bu partiler 6284’ün iptalini talep ederken, eşi olmayan kadınların sahiplenilmesini, kadınların ‘fıtrata’ uygun işlerde, yalnızca kadınların olduğu iş yerlerinde çalışması gerektiğini, karma eğitimin kaldırılmasını savunuyor” denildi. 

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından 6284 sayılı kanunun da uzun süredir hedefte olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Gericiler her bir hamlede kadınların üzerindeki baskı ve karanlığı arttırıyor. Hüda-Par Genel Başkanı’nın çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarıyla ilgili ‘Neye göre kime göre çocuk?’ ve ‘6284 sayılı kanun aile kurumuna zarar vermeye, Medeni Kanun ve ceza kanunları da genç yaşta evlenip yuva kuranları mağdur etmeye devam etmektedir’ sözleri, gericilerin bir sonraki hamlede Medeni Kanun’u hedefe koyacaklarını gösteriyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting meydanlarında farklı cinsel yönelimlere sahip yurttaşları hedef haline getiren konuşmaları ve ‘aile kurumunu anayasal zemine oturtacağız’ şeklindeki garabet açıklamaları da Hüda-Par’ın programını destekliyor.

Kadın haklarının seçim ittifaklarında pazarlık konusu haline getirildiği, radikal İslamcıların Meclis'te temsiliyet kazandığı bu süreçte, kadınların üzerindeki baskının artacağı, kazanılmış haklarımıza bir bir göz dikileceği karanlık bir tabloyla karşı karşıyayız. Ancak bu karanlık zihniyete geçit verilmeyecektir. Aydınlık bir ülke için mücadelemizden geri adım atmayacağız. Biz milyonlarız. Biliyoruz ki haklarımızı da geleceğimizi de ‘uzlaşmayla’ değil, ancak mücadeleyle kazanabiliriz. Biliyoruz ki gücümüz örgütlülüğümüzdür. Umut örgütlü gücümüzdedir. Şimdi örgütlü mücadeleyi büyütme zamanıdır.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.