Unutulmuş oyunlar kayıt altında

Kültür/Sanat Haberleri —

19 Temmuz 2022 Salı - 21:00

Barış Seyitvan

Barış Seyitvan

  • Kürdistan’da unutulmaya yüz tutmuş hikayeleri, oyunları ve ritüelleri kayıt altına alarak gün yüzüne çıkmasını sağlayan Barış Seyitvan, oyun ve ritüelleri derlediği Çand-Kurd kitabı okuyucu ile buluştu.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Almanya’da yaşayan Kürt sanatçı ve küratör Barış Seyitvan’ın, Kürt kültürüne ait hikaye, oyun ve ritüelleri derlediği Çand-Kurd kitabı Almanca ve Kürtçe olarak iki dilli yayınlandı.

Seyitvan, Avrupa'da yaşayan Kürtlerin Kürdistan’da oynadıkları oyun, ritüel ve hikayeleri Berlin, Viyana, Zürih gibi Avrupa kentlerindeki sergi çalışmalarıyla sanatseverlere sundu. Düzenlediği sergiler için kaynak olan bu anlatımları kayıt altına alan Seyitvan, daha sonra bu çalışmalarını kitaplaştırdı. Çizimlerle desteklendiği 70 sayfalık Almanca-Kürtçe kitap, Avrupalılara Kürt kültürünü tanıtmayı amaçlıyor. 

Seyitvan, politik sebeplerle sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan sanatçılardan. Berlin’de sanat çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan dil eğitimi de veriyor. 

Rojava’ya adanan sergi

Seyitvan, çalışmalarını, sanatın bütün disiplinlerinde ana dili olan Kürtçeyle yapıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Amed Sanat Galerisi’nde Koordinatörlük yaptığı dönemde, yerel ve uluslararası alanda bir çok sergiye imza attı. Bu sergiler içinde kendisi için en önemli olanının 2015 yılında yaklaşık 250 sanatçının katılımı ile Rojava’ya adadığı resim sergisi olduğunu söylüyor. 

Kayyum sürecinin her Kürdistanlı gibi kendisini de etkilediğini anlatan Seyitvan, “Kayyum sanat faaliyetlerimize son verdi. Ancak biz sergilere devam ettik. Diyarbakır’da Merkez Kaç Sanat İnsiyatifi’ni kurduk. İşinden edilen genç sanatçıları bir araya getirdik ve kolektif bir çalışma yürüttük. Zaten bu çalışma hala devam ediyor" dedi.

Hafızayı diri tutmak için

Almanya’ya geldikten sonra Kürt halkının kültürünü, tarihini hatırlatmayı bir görev bilen Seyitvan, “Halkımıza bu kültürel hafızayı unutturmamak için bir çalışma yapmamız gerektiğini gördük. Ben bulunduğum alanda hikayeler, oyunlar ve ritüeller üzerine çalışmalarıma devam ettim. Kürdistan’da özellikle unutulmaya yüz tutmuş hikayeleri, oyunları ve ritüelleri kayıt altına alarak gün yüzüne çıkmasını sağladım. Şimdi bu kültürel öğelerin kütüphanelerde yer almasını, yetişen yeni nesillere ulaşmasını sağlamayı amaçlıyorum. Kürtçe-Almanca hazırladığımız kitap Kürt kültürünü, zenginliğini diğer halkların da görmesi için iki dilli olmasına karar verdim. Yaklaşık bir yıl süren çalışmalarda, yüzlerce insana ulaşarak hikaye, oyun ve ritüel topladım. Dört parça Kürdistan’da yaşayan halkımızla tanışma fırsatı yarattı bu çalışmalarım" diyor.

Yüzlerde gülümseme görüyorum

Anlatılan hikaye veya oyunların Kürdistan’daki bölgelere göre nasıl kategorize edildiğini aktaran Seyitvan şöyle devam etti: "Dört parça Kürdistan’da yaşamış anlatıcılarımızın anlattığı oyunların ya da hikayelerin içeriğinden yola çıkarak, hangi bölgeye ait olduğunu fark edebiliyoruz; çünkü dağlık alanda yaşamış veya ovada yaşamış anlatıcılarımızda farklılıklar görülüyordu. Özellikle hikayenin, oyunun veya ritüelin nerede oynandığı, kimler tarafından anlatıldığı ya da anlatıcının bu oyunu kimden alıp benimsediği, malzemelerin neler olduğu ve kaç yaşından sonra oynanabilir olduğuna dair not alındı. Oyunlar nasıl oynanır, ritüeller nasıl yapılır ve hikayelere dair süreçlerin hepsi bu kitapta yer alıyor. Bu kitabı açıp okuyan herkes orada kendini bulduğunu düşünüyorum. Çünkü, sayfaları çevirdikçe tanıdığı oyunları gören insanların yüzlerinde gülümseme görüyorum. Kitabın basımının yapılmasından sonra Berlin ve Viyana’da festival kapsamında sergiler yapıldı. Viyana’daki Avusturyalı çocuklar kültürümüze ait hikayeleri, oyun ve ritüelleri yerinde görme fırsatı yaşıyor. Çocuklar atölye çalışması sayesinde oradaki resimlerle ilişki kurmaya çalışıyor.”

Anlatmaya 1 kitap yetmedi

Barış Seyitvan Kürt kültürüne dair çalışmalarının tek kitaba sığmadığını ifade ederek, "Kitabın hazırlık sürecinde çok fazla hikaye, oyun ve ritüel topladık, fakat ilk kitapta bunların hepsine yer veremedik. Gelecek yıl 100 ritüel ve 100 oyun kitabının hazırlığına başlayacağız. Kitapta yer verdiğimiz oyunlarda matematik ile birlikte kas geliştirici özellikler de bulunuyor. Bundan dolayı bazı oyunlarda yaş sınırlaması var. Kimi her yaştan insanın oynayabileceği, kimi de çocukların ve yaşlıların beraber oynayabileceği oyunlar da kitapta olacak" dedi.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.