Ürtiker

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

4 Ağustos 2021 Çarşamba - 22:14

  • Ürtiker bazı hücreler tarafından kan dolaşımına histamin isimli bir maddenin bırakılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunu tetikleyen sebep çoğu zaman bilinmemektedir. Enfeksiyon, stres, bazı ilaçlar (ör. ağrı kesiciler), yüksek ısı, çeşitli gıda ürünleri ürtikere neden olabilir.  

Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak bilinmektedir. Ciltte / deride kızarık ve kabarık lekeler oluşmaktadır. Kabarıklığın sınırı belirgindir. Üzerine basıldığında rengi solmaktadır. Kaşıntı ürtikerin klasik belirtilerindendir. Lekelerin büyüklüğü birkaç milimetreden bir kaç santimetreye kadar değişebilir. Ürtiker bulaşıcı değildir. 

Ürtiker bazı hücreler tarafından kan dolaşımına histamin isimli bir maddenin bırakılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunu tetikleyen sebep çoğu zaman bilinmemektedir. Enfeksiyon, stres, bazı ilaçlar (ör. ağrı kesiciler), yüksek ısı, çeşitli gıda ürünleri ürtikere neden olabilir.  

Dudaklarda, göz kapaklarında ve boğaz içinde şişme de görülebilir. Bu ağrı da yapabilir. Yorulma, stres, gibi etkenler belirtilerinin şiddetlenmesine yol açabilir. 

Ciltteki döküntü çoğu zaman 24-48 saat içerisinde kaybolmaktadır, en geç 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden tümden geçer.

Eğer ürtikerden kaynaklanan kızarıklıklar ile kabarıklıklar altı haftadan daha uzun süre devam ederse ve aylar ya da yıllar boyunca sık sık tekrarlarsa, durum kronik ürtiker olarak adlandırılır. Kronik ürtiker hastalarının ancak %25’inde şikayetler dış etkenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kronik ürtiker uykuya ve günlük faaliyetlere olumsuz etkisinden dolayı insanları zorlayabilir. 

Tanı klinik bulgular üzerinden koyulur. Kronik ürtikerde genişletilmiş kan tahlili yapılır. 

Bilinen tetikleyici etkenlerden kaçınmak önemlidir. Histamin maddesinin etkilerini azaltan ilaçlar vardır. Fakat bu ilaçların yan etkilerinden dolayı dikkatlice kullanılması önemlidir. Bu ilaçların bir kısmı uykuya yol açmaktadır. İnsanlar ürtiker yaşadığında çoğu zaman kortizon ilacına yönelmektedir. Bu genelde gerekli değildir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.