Werxelê direnişinin neferi: Devrim

Dosya Haberleri —

Devrim Garzan

Devrim Garzan

  • Oğlu Bilal Onat'ın 12 Aralık 2015 yılında Kürt Özgürlük Hareketi'ne katıldığını söyleyen Cengiz Onat, "Devrim’in katılım yaptığı süreçte Nusaybin'de yaralandığını, oradan da yaralı bir kadın arkadaşla birlikte Rojava'ya geçtiğini duyduk. Rojava'dayken bir buçuk yıl sonra bir telefon görüşmemiz oldu. 2017 yılında Şengal'e geçiyor. Sonrasında Avaşîn’in Werxelê alanında Türk devletinin kimyasal silah saldırılarına karşı mücadele ettiğini duymuştuk” diyor.
  • Cengiz Onat’ın oğlu Mesut da 3 yıldır cezaevinde. Oğlu Mesut’un Hasankeyf sular altında kalmasın diye yaptıkları çalışmalardan dolayı tutuklandığını söylüyor. Mesut’a önce ajanlık dayatıldığını belirten Onat, şöyle devam ediyor: “Oğlumun yanına gidiyorlar, ‘Gel sana araba, silah verelim. Sana maaş vereceğiz. Bize yardımcı olacaksın. İstihbarata katılacaksın' diyorlar. Mesut, kızarak reddediyor. Ertesi gün oğluma 22 yıl ceza verip, 17 yıla indiriyorlar.”

M.ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Türk devletinin eğitim ve askerliğini reddeden, genç yaşta özyönetim direnişlerinde yerini alan ve ardından Şengal, Rojava’da savaşan, Werxelê direnişinde yerini alan Devrim Garzan, 24 yıllık ömrüne büyük bir direniş sığdırdı.  Gözaltına alınarak Beyaz Toroslara bindirilen insanların, son yolculukları olduğu dönemden geliyor Cengiz Onat ve ailesinin mücadelesi. Avaşîn’de 7 Haziran’da, 24 yaşında şehit olan Devrim Garzan’ın babası Onat, “Ailemiz devletin kara listesinde ama mücadelemiz sürecek” diyor.

Avaşîn Eyalet Komutanlığı üyesi Bilal Onat (Devrim Garzan) 7 Haziran 2023’te Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırıda arkadaşı Mazlum Yılmaz (Sîdar Amed) ile birlikte şehit düştü. Devrim Garzan’ın babası Cengiz Onat, oğlunun HPG’ye katılması ardından Almanya’ya göç etmek zorunda kalır. Devletin ajanlık dayatmasıyla karşı karşıya kalan Cengiz Onat, polisin aile bireylerini sürekli tehdit ettiğini söylüyor. Cengiz Onat ile şehit düşen oğlu, aile olarak maruz kaldıkları baskılar ve mücadelelerini konuştuk.

Cengiz Onat

Newroz’a giden kardeşini vurdu!

Batman’ın Beşirî ilçesi 1973 yılı doğumlu Cengiz Onat, inşatta çalışarak yaşamını idame ettiren bir emekçi. On çocuk babası olan Onat’ın en büyük çocuğu ise Devrim. Cengiz Onat, Kürt Özgürlük Hareketi'yle 90’lı yılların başlarında kutlanan Newrozlarla birlikte tanışıyor. O dönem yaşadığı bir olayın mücadeleye bakışını etkilediğini belirten Onat, şöyle anlatıyor: “Veysi adında bir arkadaşımız bizimle birlikte inşaatta çalışıyordu. Hacı Şîrin adında Hizbullah'ın sorumlularından birinin kardeşiydi Veysi. Evlerimiz karşı karşıyaydı. 6 ya da 8 aylık evliydi. Veysi Newroz'a gitmek için inşaatın ikinci katından aşağı inmek istediğinde, ağabeyi ona ‘Newroz'a gitmeyeceksin' dedi. Sonrasında ise kardeşini arkasından silahla vurarak öldürdü. İşte bu olay bizim üzerimizde büyük bir etki oluşturmuştu. Ben ve arkadaşlarımda Kürt Özgürlük Hareketi'ne bir sempati uyandı. Devletin baskıları da bu olayı izledi tabii.”

Beyaz Toroslar döneminde başladı

1990'lı yıllar Kurdistan’da JİTEM ve faili meçhullerle özdeşleşen "Beyaz Toroslar" ile anılır. "Polisiz, bizimle Emniyet'e kadar gelmeniz gerekiyor" diyerek Beyaz Toros'lara bindirilen insanlardan bir daha haber alınamazdı ve faili meçhuller listesine eklenirdi. Cengiz Onat, o yıllarda bir akşam duyduğu silah sesleri ardından evin arka girişine koştuğunu ve o sırada önlerinden Beyaz Torosların geçtiğini anlatıyor ve ekliyor: “Balkonun altında yaralı birini gördüm. Bana eliyle sus işareti yaptı. Bunun bizim arkadaşlardan biri olduğunu anladım. Bu ve benzeri olaylar ardından eylem ve etkinliklere daha yoğun şekilde katılmaya başladık. 1999'a kadar böyle devam etti.”