Yüreğindeki öfkeyi, eyleme dönüştürdü

Delal Zanyar

Delal Zanyar

  • Medya Savunma Alanları’ndaki birçok bölgesinde mücadele eden Delal Zanyar, yaşamdaki mütevazi duruşu, askeri uzmanlığı ve ideolojik birikimiyle güçlü bir militandı.
  • Kendisine belirlenen sınırları kabul etmeyerek özgürlükten yana duruşunu ısrarla korumayı başardı. Düşmana yönelik yüreğindeki öfkeyi, eyleme dönüştürme mutluluğuna erişti.

YJA Star gerillası Delal Zanyar'ın 23 Mart'ta gün Medya Savunma Alanları’nda şehadete ulaştığı duyuruldu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Delal Zanyar'ın (Çimen Yıldız / Amed) 23 Mart 2024 günü Garê alanında görevi başındayken şehadete ulaştığı bildirildi. BİM, Delal  Zanyar hakkında bilgiler de paylaştı. Bazım bölümleri şöyle:

Büyük sorumluluklara hazırlandı

"Amed’de dünyaya geldi. Ailesi yurtsever ve Kurdistani değerlere bağlıydı. Yurtsever bir çevreden olması Kürt Özgürlük Hareketi'ni erken tanımasına vesile oldu. Okul yıllarından itibaren PKK’ye olan sempatisi arttı; düşman gerçekliğini daha fazla anlayarak bilince çıkarıp yurtsever devrimci gençlik çalışmalarına dahil oldu. Üniversiteye gittiği dönemlerde gençlik çalışmalarına daha aktif bir katılım sağlayarak mücadelesini büyütmeyi hedefledi. Bu süreçte yaptığı okumalar ve yaşadığı yoğunlaşmalarla Türk devletinin soykırımcı karakterini daha iyi çözümleyerek daha büyük sorumluluklara hazırlandı.

Çiyager ve Tekoşîn'in direnişi

Özellikle öz yönetim direnişi sürecinde yaşanan zulme cevap olmak istedi. Komutan Çiyager Hêvî öncülüğünde gelişen Sûr Direnişi ve iki çocuğu olmasına rağmen tüm Kürt çocuklarının özgür bir ülkede yaşaması için Mersin'den Cizîra Botan’a geçerek direnişe katılan ve kahramanca şehadete ulaşan Tekoşîn'den derinden etkilendi.

Anne olmak engel olmadı

Evli ve bir çocuk annesi olmasına rağmen devrimci yaşama katılmak istedi. Bir anne olmanın devrime katılmanın önünde engel olmadığına inandı. Kürt halkına dayatılan soykırım ve inkar siyasetine karşı sessiz kalmayarak yüzünü Kurdistan dağlarına döndü ve gerilla saflarına katıldı.