Yüzlerini hatırla - Hikayelerini hatırla

Kültür/Sanat Haberleri —

“Basın Özgürlüğü Anıtı” sergisi

“Basın Özgürlüğü Anıtı” sergisi

  • Almanya’nın başkenti Berlin’de dünyanın farklı ülkelerinde öldürülen ve zulüm gören gazetecilerin resimlerinin yer aldığı bir sergi açıldı. “Yüzlerini hatırla, hikayelerini hatırla” mottosuyla hazırlanan sergi için dünyanın her yerinden 70’den fazla sanatçı çalışıyor.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Wahrheitskämpfer (Hakikat Savaşçısı) Derneği, Almanya’nın başkenti Berlin’de “Basın Özgürlüğü Anıtı” adıyla dünyanın farklı ülkelerinde katledilen veya zulüm altında mesleğini yapmaya çalışan gazetecilerin portrelerine yer verdiği bir sergi düzenledi. Daha önce Den Haag, Katar ve Cenevre’de de açılan serginin Berlin’deki ayağı, bu konseptte açılan sergilerin 27’incisi oldu. Federal Basın Konferansı’nda 700 portreden 49’u 17 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar sergilendi. Serginin koordinatörleri Susanne Köhler ve sanatçı Gökhan Bozkuş’la “Basın Özgürlüğü Anıtı” sergisi ve dünyadaki basın özgürlüğünü konuştuk.

 

 

700 portre

Kendisi de sanatçı olan koordinatörlerden Susanne Köhler, stüdyolarında sanatçılarla düzenli olarak gerçekleştirdikleri buluşmalarda “Basın Özgürlüğü Anıtı” projelerinin ortaya çıktığını belirtti. Köhler, “Hepimiz sanat projesi için karşılıksız ama büyük bir şevkle çalışıyoruz. Şu anda dünyanın birçok yerinden 70 sanatçı projemiz üzerinde çalışıyor” dedi ve ekledi: “2015’ten beri dünyanın her yerinde öldürülen gazetecileri çiziyor ve portrelerini dünya çapında gösteriyoruz. 2017’den itibaren resimleri çevrimiçi sergide, hem Almanya’da hem de uluslararası alanda organize ettiğimiz gezici sergide gösteriyoruz. İlk 7 yılda 700’e yakın portre çizdik. Berlin sergimiz 3 yıl önce planlanmıştı ancak salgın nedeniyle ertelemek zorunda kalmıştık. 6 aylık hazırlığından ardından açabildik.”