'Beni öldürecek, korkuyorum'

22 Aralık 2021 Çarşamba - 17:35

Mültazım Işıkçı

Mültazım Işıkçı

  • Öldürdüğü eşi için, önce ‘intihar’ sonra ‘kaza’ diyen fail hakkında “Kasten öldürmek” suçundan iddianame hazırlandı. 

HİKMET TUNÇ / JINNEWS

Wan’ın (Van) Erdîş (Erciş) ilçesine bağlı Selimiye Mahallesi’nde 24 Nisan günü evli olduğu Mültazım Işıkçı’yı ateşli silahla katleden Erdal Işıkçı hakkında Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. Önce “intihar olduğu” iddia edilen ölüme ilişkin “eşi kasten öldürmek” suçundan hazırlanan iddianame Erciş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan fail Erdal Işıkçı, olay günü “intihar” ettiğini öne sürdüğü Mültazım’ın “silahın kazara ateş alması” ile yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Ölüm sebebi ateşli silah 

5 Kasım günü hazırlanan iddianamede, Erdal Işıkçı’nın olay günü Mültazım Işıkçı’yla “tartıştıkları ve tartışma neticesinde sinirlenerek şüpheliye ait olan ve evde bulunan silah ile ateş ettiği, maktulün yapılan müdahalelere rağmen vefat ettiği, otopsi işleminde ölüm sebebinin ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı olarak gerçekleştiği” kaydedildi. 

‘Eşim silah aldı beni öldürecek’

“Eşi kasten öldürmek” suçundan hazırlanan iddianamede Mültazım’ın annesi ve aynı zamanda kapı komşusu Hanım Vural’ın Erciş Emniyeti’nde verdiği ifade de yer aldı. Kızının, fail tarafından sistematik olarak psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığını dile getiren Hanım, Mültazım’ın katledildiği ateşli silahın olay gününden bir hafta önce alındığını belirtti. Hanım Vural, “Olaydan bir hafta önce kızım, ‘eşim birkaç gün önce silah aldı. Beni öldürecek korkuyorum’ dedi” sözlerini kullandı. Vural ayrıca failin, silah aldıktan sonra akşamları atış talimi için dışarı çıktığını söyledi.

Erdal Işıkçı ise olayın tamamen kaza olduğunu ifade ederek,“Pişmanım” savunmasında bulundu. Fail, Mültazım’a karşı şiddet uygulamadığını da öne sürdü.

Mültazım’ı katleden Erdal Işıkçı, 1 Şubat 2022 tarihinde Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.